Ժան Գառզուի և Մարտիրոս Սարյանի կտավների պատկերով գեղաթերթիկը շրջանառության մեջ դրվեց Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի շրջանակում
Ժան Գառզուի և Մարտիրոս Սարյանի կտավների պատկերով գեղաթերթիկը
շրջանառության մեջ դրվեց Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի շրջանակում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության XVII-րդ գագաթնաժողովի» շրջանակներում «Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովը Երևանում» թեմային նվիրված նամականիշով գեղաթերթիկ մարվեց և դրվեց շրջանառության մեջ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ մարման արարողությունը տեղի ունեցավ Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում հոկտեմբերի 8-ին:
Գեղաթերթիկի մարումն իրականացրին Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միկայել Ժանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը, ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Հակոբ Արշակյանը, «ՀայՓոստ Թրասթ Մենեջմենթի» Խորհրդի նախագահ Խուան Պաբլո Գեչիջյանը:
Նամականիշը ներառում է մի հատված գեղաթերթիկի վրա պատկերված՝  ֆրանսահայ ականավոր նկարիչ Ժան Գառզուի (Գառնիկ Զուլումյան) «Բեռնամբարձիչ նավեր» (1983թ.) և մեծանուն հայ նկարիչ Մարտիրոս Սարյանի «Հայաստան» (1923թ.) կտավներից: Գեղաթերթիկի վրա նաև պատկերված է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության XVII-րդ գագաթնաժողովի խորհրդանիշը և «Ապրել միասին» կարգախոսը՝ հայերեն և ֆրանսերեն:
Մեկ նամականիշով գեղաթերթիկն ունի 870 ՀՀ դրամ անվանական արժեք: Այն տպագրված է Ֆրանսիայի «Cartor» տպագրատանը՝ 12.000 տպաքանակով: Գեղաթերթիկի դիզայներներն են Վահագն Մկրտչյանը և Աննա Բաղդասարյանը:

Souvenir sheet depicting Jean Carzou’s and Martiros Saryan’s pieces cancelled in the sidelines of Francophonie summit
Souvenir sheet depicting Jean Carzou’s and Martiros Saryan’s pieces cancelled in the sidelines of
Francophonie summit
YEREVAN, OCTOBER 8, ARMENPRESS. A souvenir sheet with one stamp dedicated to the theme “Summit of the International Organisation of La Francophonie in Yerevan” has been cancelled and put into circulation in the premises of the Sport and Concert Complex after Karen Demirchyan within the frameworks of 17th Summit of the International Organisation of La Francophonie.
ARMENPRESS reports General Secretary of the International Organization of the Francophonie Michaëlle Jean and Armenian FM Zohrab Mnatsakanyan cancelled the souvenir sheet.
The postage stamp includes a fragment of the painting “Heavy-lift ships” (1983) of the French-Armenian outstanding artist Jean Carzou (Garnik Zoulumyan) and the painting “Armenia” (1923) of the famous Armenian artist Martiros Saryan. The souvenir sheet also depicts the logotype of the 17th Summit of the International Organisation of La Francophonie as well as its motto “Live together” in Armenian and French languages.