Աստվածաշունչը թարգմանել են աշխարհի հազարերորդ լեզվով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աստվածաշնչի թարգմանությունն աշխարհի հազարերորդ լեզվով տոնել են Հարավային Սուդանում, որտեղ ապրում Է կելիկո ժողովուրդը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Сhristian Post ամերիկյան հրատարակությունը:
«Կելիկո լեզվով Նոր Կտակարանի օծման արարողությունը տեղի Է ունեցել փախստականների Բիդի-Բիդի ճամբարում, որը փախստականների՝ մեծությամբ երկրորդ ճամբարն Է աշխարհում, որտեղ այսօր ապրում Է ավելի քան քառորդ միլիոն մարդ: Հենց այս խորը հավատքի տեր մարդկանց համար Էլ կատարվել Է թարգմանությունը»,-հրատարակությանը հայտնել Է «Wycliffe Bible Translators» կազմակերպության ամերիկյան բաժանմունքի տնօրեն Ռաս Հարսմանը:
Միեւնույն ժամանակ նա նշել Է, որ այն հազար լեզուները, որոնցով Աստվածաշունչն արդեն թարգմանված Է, կազմում են աշխարհի բոլոր լեզուների միայն տասներորդ մասը:
Հարսմանի խոսքով՝ այսօրվա դրությամբ շարունակվում են Աստվածաշնչի թարգմանությունները եւս 2500 լեզուներով, եւ դրանցից շատերը մոտենում են ավարտին, բայց մնում Է եւս մոտավորապես 1600 լեզու, որոնցով թարգմանությունը նույնիսկ դեռ չի Էլ սկսվել: Աշխարհի բոլոր լեզուներով Սուրբ գրքի թարգմանությունը պլանավորում են իրականացնել մինչեւ 2025 թվականը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Библию перевели на тысячный язык мира
Перевод Библии на тысячный язык мира отпраздновали в Южном Судане, где проживает народность келико. Как передает Арменпресс, об этом сообщает американское издание Сhristian Post.
"Церемония освящения Нового Завета на языке келико прошла в лагере беженцев Биди-Биди, втором по величине лагере беженцев мира, где сегодня проживает более четверти миллиона человек. Именно для этих глубоко верующих людей и делался перевод", - сообщил изданию директор американского отделения организации "Wycliffe Bible Translators" Расс Херсман.
В то же время он отметил, что тысяча языков, на которые Библия уже переведена, составляют лишь десятую часть всех языков мира.
На сегодня, по словам Харсмана, продолжаются переводы Библии еще на 2500 языков, и многие из них близятся к завершению, но остается еще порядка 1600 языков, на которые перевод еще даже не начинался.