Ֆրանկոֆոնիան կարևոր լծակ է մեր երկրում ֆրանսերեն լեզվի էլ ավելի տարածման համար. Զոհրաբ Մնացականյան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը ելույթ է ունեցել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 35-րդ նախարարական համաժողովի ժամանակ: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի ելույթն ամբողջությամբ.
«Հարգելի՛ տիկին Գլխավոր քարտուղար,
Այսօր ինձ համար մեծ պատիվ է ողջունել ձեզ այստեղ՝ այն նույն վայրում, որտեղ 2015թ. Երևանն առաջին անգամ հյուրընկալեց Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովը: Այս առնչությամբ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել իմ գործընկերոջը՝ Հայաստանի նախկին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանին, ում ջանքերով Հայաստանը ստանձնեց նախարարական համաժողովի նախագահությունը, որի շրջանակներում կայացվեց Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ համաժողովը Երևանում անցկացնելու որոշումը:
Ուրախ եմ գտնվել այստեղ մեր համաժողովի կապակցությամբ, միևնույն ժամանակ տխրությամբ փաստելով մեծ ֆրանսիացու, մեծ հայի, աշխարհի մեծն քաղաքացու, աշխարհից էլ մեծ Շառլ Ազնավուրի բացակայությունը։
Մի քանի օր առաջ ունեցած այս ցավալի կորուստը, կարծես թե, զրկեց ֆրանկոֆոնիան իր մեծագույն Դեսպաններից մեկից: Խնդրում եմ բոլորիդ, հարգելի՛ գործընկերներ, տիկնա՛յք և պարոնա՛յք, մեկ րոպե լռությամբ հարգենք մեծն արտիստի հիշատակը, մի անձնավորության, ով իր կերպարով մարմանավորում էր Ֆրանկոֆոն արժեքների հիմք հանդիսացող մշակութային բազմազանությունը, հանդուրժողականությունը և մարդասիրությունը:
Հարգելի՛ գործընկերնե՛ր,
Տիկնայք և պարոնայք.
Հայաստանի համար հիրավի մեծ պատիվ է, որ ֆրանկոֆոն պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներն իրեն են վստահել Ֆրանկոֆոնիայի 35-րդ Նախարարական համաժողովի, ինչպես նաև Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթաժողովի կազմակերպումը։ Սա միևնույն ժամանակ մեծ պատասխանատվություն է, և Հայաստանը լիովին գիտակցում է իր վրա դրված պատասխանատվությունը՝ հանձնառու լինելով դրանց կազմակերպմանն ամենաբարձր մակարդակով:
Անկասկած, Ֆրանկոֆոնիան կարևոր լծակ է մեր երկրում ֆրանսերեն լեզվի էլ ավելի տարածման համար, սակայն Ֆրանկոֆոնիան մեզ համար չի սահմանափակվում միայն լեզվական ընկալմամբ: Ֆրանկոֆոնիան մեզ բոլորիս համար արժեքների, հանդուրժողականության և բազմազանության հարթակ է, որտեղ մենք փորձում ենք արձագանքել մեր առջև ծառացած հիմնական մարտահրավերներին՝ այսօր աշխարհում մեր կողմից պաշտպանվող արժեքներին համահունչ:
Հաշվի առնելով կազմակերպության աշխարհագրական սփռվածությունը, որը ներառում է բոլոր մայրցամաքները՝ Ֆրանկոֆոնիան կարևոր հարթակ է տնտեսական, կրթական և մշակութային բնագավառներում համագործակցության և փոխանակումների համար։ Այն  հնարավորություն է տալիս մեզ էլ ավելի ճանաչելու միմյանց, հարգելու կարևոր նպատակ հանդիսացող «Ապրել միասին»-ը՝ ներդաշնակության, փոխադարձ հարգանքի և փոխըմբռնման ներքո: Կազմակերպությունում առկա համագործակցությունն ուղղված է այդ արժեքների տարածմանը, որը և հանդիսանում է միջազգային հարաբերություններում խաղաղության և կայունության գրավականը:
Մեր երկրների կանայք և տղամարդիկ մշտապես եղել են և պետք է լինեն Ֆրանկոֆոնիայի նպատակների առանցքը։ «Ապրել միասին» ասելով նկատի չունենք միայն մեր կառավարություններին, «Ապրել միասին»-ը վերաբերում է մեր ժողովուրդներին: Սա է ֆրանկոֆոնիայի նպատակների կիզակետը, որտեղ մենք տեսնում ենք հսկայական ներուժ այս կազմակերպության համար:
Կազմակերպությունում Հայաստանի առաջիկա նախագահության ընթացքում և հետագայում բոլորս միասին աշխատելու ենք Ֆրանկոֆոնիայի այս արժեքներն առաջ տանելու ուղղությամբ:
Ամփոփելով խոսքս, ցանկանում եմ ընգծել, որ մեր երկիրն այժմ մի ժամանակահատված է ապրում, երբ վերահաստատվել է մեր ժողովրդի հանձնառությունն ազատության, ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների արժեքներին. դրանք ֆրանկոֆոնիայի արժեքներն են, որոնք հանդիսանում են նաև Թավշյա հեղափոխության խորհրդանիշը։ Հույս եմ հայտնում, որ ձեզանից յուրաքանչյուրը յուրովի կբացահայտի մեր նոր, բայց նաև մի քանի հազարամյա Հայաստանը, իր 2800-ամյա մայրաքաղաքով և ֆրանկոֆոն տարածության հարուստ մշակութային բազմազանության մեջ իր բացառիկ մշակութային ժառանգությամբ:
Բարի գալուստ Հայաստան,
Մինչ մեր աշխատանքները սկսելը խնդրում եմ բոլորիդ մեկ րոպե լռությամբ հարգել  Վիետնամի նախագահ Թրան Դայ Քուանգի հիշատակը»։

La Francophonie is important tool for spreading French language even more in Armenia – FM’s remarks at Ministerial Conference
La Francophonie is important tool for spreading French language even more in Armenia – FM’s
remarks at Ministerial Conference
YEREVAN, OCTOBER 8, ARMENPRESS. Armenian Minister of Foreign Affairs Zohrab Mnatsakanyan delivered remarks at the 35th Ministerial Conference of the International Organization of La Francophonie today in Yerevan.
“Dear Mrs. Secretary General,
It is a great honor for me today to welcome you here, in the same place where in 2015 Yerevan hosted the Francophonie Ministerial Conference for the first time. In this regard I would like to thank my colleague, former Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandian, with whose efforts Armenia assumed chairmanship of the Ministerial Conference, within the framework of which the decision was made to hold the 17th summit of La Francophonie in Yerevan.
I am happy to be here today on the occasion of our conference, at the same time noting with sorrow the absence of great Frenchman, great Armenian, great citizen of the World, the greater than World Charles Aznavour.
Few days ago we had this painful loss, it seems it deprived La Francophonie of one of its greatest Ambassadors. I am asking you all, dear colleagues, ladies and gentlemen, to with a moment of silence honor the memory of the great artist, a person who with his image was personifying cultural diversity, tolerance and humanism – which are the foundation of Francophone values.
Dear collagues,
It is truly a great honor for Armenia that leaders of Francophone states and governments have trusted it the organization of the 35th ministerial conference of La Francophonie, as well as the 17th La Francophonie summit.
At the same time this is a great responsibility and Armenia fully realized the responsibility it bears, being committed to organize it on the highest level.
Undoubtedly, Francophonie is an important tool for spreading the French language even more in our country,  however Francophonie isn’t limited only with language perception for us. La Francophonie is a platform of values, tolerance and diversity for us all, where we try to record the main challenges facing us – in line with the values protected by us in the world.
Given the geographic extension of the organization, which includes all continents, La Francophonie is an important platform for cooperation and exchanges in the economic, educational and cultural areas. It enables us to get to know each other even better, to respect the Living Together, which is an important goal, under mutual respect and mutual understanding. The existing cooperation in the organization is aimed at spreading these values, which is the guarantee for peace and stability in international relations.
The men and women of our countries have always been and must always be the core of La Francophonie’s goals. By saying Living Together we don’t mean only our governments, Living Together refers to our peoples. This is the focal point of La Francophonie’s goals, where we see huge potential for this organization.
During the upcoming chairmanship of Armenia in the organization and further on all of us together will work for advancing these values of La Francophonie.
In conclusion, I would like to emphasize that our country is currently undergoing a period when our people’s commitment for freedom, democracy, human rights values has been reaffirmed – these are the values of La Francophonie which are also the symbol of the velvet revolution. I hope that each of you will uniquely discover our new, but also several millennia old Armenia, with its 2800 year old capital and its exclusively cultural heritage in the rich cultural diversity of the Francophone area.
Welcome to Armenia,
Until beginning the work I am asking you all to hold a moment of silence in honor of the memory of Vietnam’s President Tran Dai Quang,” the Armenian FM said.