Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է նախատեսում Գագիկ Ծառուկյանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գործող իշխանությունները պատրաստվում են արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնել դեկտեմբերին: Այս մասին ՀՀ քննչական կոմիտեում անցկացվող կոմիտեի աշխատողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ ավելացնելով, որ մնացած որոշումների մասին հավելյալ կտեղեկացնի:
«Կարծում եմ՝ Փարիզում իմ գտնվելու ընթացքում որոշակի իրադարձություններ են տեղի ունեցել, որոնք անպայման հաշվի կառնենք: Այս ընթացքում եղավ ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հարցազրույցը, ով, ըստ էության, պաշտպանեց դեկտեմբերին ընտրություններ անցկացնելու գաղափարը: Հարցազրույցի արդյունքներով նախատեսում եմ հանդիպել Գագիկ Ծառուկյանի հետ հանգուցալուծման սցենարներ քննարկելու համար: Դաշնակցության հետ նույնպես կարող է լինել հանդիպում, ես Փարիզում Դաշնակցության Սփյուռքի կառույցի հետ նույնպես քննարկում ունեցել եմ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե արդյոք ուժի մեջ է իր հրաժարականի մասին հայտարարությունը: Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ երբ խոսք է գնում հրաժարականի մասին, ապա պետք է պարզ լինի, որ դա զուտ իրավական կարգերն ապահովելու համար է:
«Ի դեպ, կարծես դժգոհության հանրային ալիք կա: Չեմ ուզում նմանվենք այն իշխանություններին, որ համառորեն հանրությունը պահանջում է հրաժարական չտալ, բայց մենք տալիս ենք: Այնպես պետք է անենք, որ գործընթացը բոլորին լինի հասկանալի բոլոր նրբություններով: Որևէ գործողություն չեմ անելու ժողովրդի իշխանությունը վտանգի տակ դնելու համար»,-ասաց ՀՀ վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ ՀՀԿ-ն շարունակում է քաղաքական իրավիճակը չհասկանալ, մի կողմից ասում են հանդուրժողականության մթնոլորտ են ակնկալում, մյուս կողմից ամեն ինչ անում են, որ հանրությունը չհանդուրժի:
«Ճիշտ ճանապարհ չէ, չի կարելի տպավորություն ստեղծել, թե կա քաղաքական ուժ, որի նպատակն է խանգարել ժողովրդին: Դա լավ դերակատարում չէ»,-ասաց նա:

Никол Пашинян предполагает встретиться с Гагиком Царукяном
Власти  намерены организовать внеочередные выборы в декабре текущего года. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
По его словам, о прочих решениях будет сообщено дополнительно.
«Думаю, во время моего пребывания в Париже произошли некоторые события, которые мы учтем. Состоялось интервью председателя ППА Гагика Царукяна, который, по сути, защитил идею организовать внеочередные выборы в декабре текущего года. По итогам этого интервью предполагаю встретиться с Гагиком Царукяном для обсуждения сценариев разрешения ситуации. Может быть встреча и с АРФД, со структурами которой в диаспоре я обсуждал ситуацию и в Париже»,- сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
В ответ на вопрос, в силе ли его заявление об отставке, он ответил, что, говоря об отставке, он имел в виду обеспечение правовоых механизмов.
По его словам, по этому вопросу замечена волна общественного недовольства.
«Будем поступать так, чтобы все тонкости процессов были понятны всем. Не сделаю ничего, что может поставить власть народа под угрозу»,- сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
По его словам, РПА продолжает не понимать происходящие политические процессы: с одной стороны, они говорят о терпимости, с другой стороны – делают все, чтобы возбудить в обществе неприятие к самим себе.
«Это неверный путь: может создасться впечатление, что мы имеем дело с политической силой, целью которой является помешать народу. Это плохая роль»,- сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян.