Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է նախատեսում Գագիկ Ծառուկյանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գործող իշխանությունները պատրաստվում են արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնել դեկտեմբերին: Այս մասին ՀՀ քննչական կոմիտեում անցկացվող կոմիտեի աշխատողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ ավելացնելով, որ մնացած որոշումների մասին հավելյալ կտեղեկացնի:
«Կարծում եմ՝ Փարիզում իմ գտնվելու ընթացքում որոշակի իրադարձություններ են տեղի ունեցել, որոնք անպայման հաշվի կառնենք: Այս ընթացքում եղավ ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հարցազրույցը, ով, ըստ էության, պաշտպանեց դեկտեմբերին ընտրություններ անցկացնելու գաղափարը: Հարցազրույցի արդյունքներով նախատեսում եմ հանդիպել Գագիկ Ծառուկյանի հետ հանգուցալուծման սցենարներ քննարկելու համար: Դաշնակցության հետ նույնպես կարող է լինել հանդիպում, ես Փարիզում Դաշնակցության Սփյուռքի կառույցի հետ նույնպես քննարկում ունեցել եմ»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե արդյոք ուժի մեջ է իր հրաժարականի մասին հայտարարությունը: Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ երբ խոսք է գնում հրաժարականի մասին, ապա պետք է պարզ լինի, որ դա զուտ իրավական կարգերն ապահովելու համար է:
«Ի դեպ, կարծես դժգոհության հանրային ալիք կա: Չեմ ուզում նմանվենք այն իշխանություններին, որ համառորեն հանրությունը պահանջում է հրաժարական չտալ, բայց մենք տալիս ենք: Այնպես պետք է անենք, որ գործընթացը բոլորին լինի հասկանալի բոլոր նրբություններով: Որևէ գործողություն չեմ անելու ժողովրդի իշխանությունը վտանգի տակ դնելու համար»,-ասաց ՀՀ վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ ՀՀԿ-ն շարունակում է քաղաքական իրավիճակը չհասկանալ, մի կողմից ասում են հանդուրժողականության մթնոլորտ են ակնկալում, մյուս կողմից ամեն ինչ անում են, որ հանրությունը չհանդուրժի:
«Ճիշտ ճանապարհ չէ, չի կարելի տպավորություն ստեղծել, թե կա քաղաքական ուժ, որի նպատակն է խանգարել ժողովրդին: Դա լավ դերակատարում չէ»,-ասաց նա:

Pashinyan plans to meet Gagik Tsarukyan
YEREVAN, OCTOBER 8, ARMENPRESS. The incumbent government is planning to hold early elections of parliament in December, Prime Minister Nikol Pashinyan told reporters today, adding that he will inform additionally on the remaining decisions.
“I believe certain events have taken place during the time when I was in Paris, which we will definitely take into account. During this time BHK [Prosperous Armenia Party] president Gagik Tsarukyan gave an interview, who, essentially, was in favor of the idea of holding elections in December. With the results of the interview I am planning to have a meeting with Gagik Tsarukyan to discuss scenarios for resolution. A meeting with Dashnaktsutyun [ARF] can also take place, in Paris I’ve had a discussion with the ARF’s Diaspora structure too,” he said.
Reporters asked whether the PM’s announcement on intending to resign is still effective. The PM noted that the resignation is simply for ensuring the legal procedures.
“By the way, it seems there is a public wave of discontent. I don’t want to be like the governments that persistently the public is demanding not to resign, but we do [resign]. We must act in a way that the process will be understandable for all with all its nuances. I won’t do any action to jeopardize the people’s power,” the PM said.
Pashinyan said that Republicans continue not understanding the political situation: On one hand they say they are expecting an atmosphere of tolerance, and on the other hand they are doing everything for the public not to tolerate.
“It isn’t a right path, you can’t make an impression that there is a political force with a goal to disturb the people. It isn’t a good role,” he said.