Բարսելոնայում տեղի կունենա Մոնսերատ Կաբալիեի հուղարկավորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բարսելոնայում հոկտեմբերի 8-ին տեղի կունենա աշխարհահռչակ իսպանացի օպերային երգչուհի Մոնսերատ Կաբալիեի հուղարկավորությունը: Արարողությունը պետք Է կայանա տեղական ժամանակով ժամը 12:00-ին (Երեւանի ժամանակով ժամը 14:00-ին) Կատալոնիայի մայրաքաղաքի թաղման ծեսերի կենտրոնում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Կաբալիեին հողին կհանձնեն Բարսելոնայի Սան Անդրեու գերեզմանատանը՝ նրա ծնողների կողքին: Ինչպես սպասվում Է, օպերային աստղին հրաժեշտ տալու կգան բազմաթիվ քաղաքական գործիչներ, արտիստներ ու արվեստի գործիչներ: Մասնավորապես, հուղարկավորման արարողությանը մասնակցելու մտադրության մասին հայտարարել են Իսպանիայի կառավարության նախագահ Պեդրո Սանչեսը եւ Կատալոնիայի առաջնորդ Կիմ Տոռան: Հոկտեմբերի 7-ին Բարսելոնայի թաղման ծեսերի կենտրոնը բաց Էր բոլոր նրանց համար, ովքեր ցանկանում Էին հրաժեշտ տալ Կաբալիեին:
Մոնսերատ Կաբալիեն կյայնքի 86-րդ տարում վախճանվել Է հոկտեմբերի 6-ին Բարսելոնայում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Барселоне пройдут похороны оперной певицы Монтсеррат Кабалье
Похороны всемирно известной испанской оперной певицы Монтсеррат Кабалье пройдут в понедельник в Барселоне. Церемония должна начаться в 12:00 по местному времени (13:00 мск) в центре погребальных ритуалов в каталонской столице, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Кабалье будет похоронена на кладбище Сан-Андреу в Барселоне вместе со своими родителями. Как ожидается, попрощаться с оперной дивой придут многочисленные политики, артисты и деятели искусств. В частности, о намерении посетить похороны заявили председатель правительства Испании Педро Санчес и каталонский лидер Ким Торра.
В воскресенье центр погребальных ритуалов был открыт для всех желающих, кто хотел попрощаться с Кабалье.
Монтсеррат Кабалье ушла из жизни в субботу в Барселоне на 86-м году жизни. В середине сентября певица была госпитализирована в одну из больниц города из-за проблем с желчным пузырем.