Իռլանդիան պաշտպանել Է ԵՄ-ի հետ Մեծ Բրիտանիայի մաքսային միության մասին Մեյի պլանը. Financial Times
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իռլանդիան պաշտպանել Է ամբողջ Միացյալ Թագավորության, ներառյալ Հյուսիսային Իռլանդիան, եւ Եվրամիության միջեւ մաքսային միության պահպանման մասին Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյի պլանը՝ մինչեւ Լոնդոնի եւ Բրյուսելի կողմից նոր առեւտրական համաձայնագրի համաձայնեցումը: Հոկտեմբերի 4-ին այս մասին հայտնել Է Financial Times թերթը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Թերթի տվյալներով՝ Բրիտանիայի կառավարության ղեկավարը նման առաջարկություն Է մշակում՝ ձգտելով լուծել իռլանդական սահմանի շուրջը Բրյուսելի հետ շարունակվող վեճը, որը խոչընդոտում Է Brexit-ի վերաբերյալ երկկողմ համաձայնության հասնելուն: Մաքսային միությունը պահպանելու Մեյի նախաձեռնությունը նկատի Է առնված սահմանափակ ժամկետի համար, քանի դեռ նոր առեւտրական համաձայնագիրը լիովին չի համաձայնեցվի Մեծ Բրիտանիայի եւ Եվրամիության միջեւ:
«Brexit-ի շուրջը ԵՄ-ի գլխավոր բանագնաց Միշել Բառնիեն այս գաղափարը մերժում Է, սակայն Դուբլինում պաշտոնատար անձինք գաղտնիության պայմանով պնդում են, թե նման առաջարկությունը կարող Է նպաստել սահմանային հարցի կարգավորմանը եւ ուղի բացել գործարքի համար»,- գրել Է թերթը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

FT: Ирландия поддержала план Мэй о таможенном союзе Великобритании с ЕС
Ирландия поддержала план премьер-министра Великобритании Терезы Мэй о сохранении таможенного союза между всем Соединенным Королевством, включая Северную Ирландию, и Евросоюзом до согласования Лондоном и Брюсселем нового торгового соглашения. Как передает Арменпресс, об этом сообщает в четверг газетаFinancial Times.
По ее данным, глава британского правительства разрабатывает подобное предложение, стремясь разрешить спор с Брюсселем об ирландской границе, который препятствует достижению двустороннего соглашения о Brexit. Инициатива Мэй о сохранении таможенного союза рассчитана на ограниченный срок, пока не будет полностью согласовано новое торговое соглашение между Великобританией и ЕС.
"Главный переговорщик ЕС по Brexit Мишель Барнье такую идею отвергает, однако официальные лица в Дублине на условиях конфиденциальности утверждают, что подобное предложение может способствовать урегулированию пограничного вопроса и открыть путь к сделке", - пишет газета.