Ընտրությունների 2019-ին անցկացումը նշանակում է երկարաձգել ներքաղաքական ճգնաժամի ժամկետը. ՀՀ վարչապետ
Ընտրությունների 2019-ին անցկացումը նշանակում է երկարաձգել ներքաղաքական
ճգնաժամի ժամկետը. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նրանք, ովքեր ցանկանում են, որ ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրություններն անցնեն 2019 թվականին, փորձում են ձգել ներքաղաքական ճգնաժամի ժամկետը: Այս մասին նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
Լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե ինչո՞վ է պայմանավորված մինչև տարեվերջ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնելն, այն դեպքում, երբ խորհրդարանն ու կառավարությունը բնականոն աշխատում են:
«Երեկ մենք տեսանք, թե խորհրդարանն ու կառավարությունն ինչպես են աշխատում. օրենքի նախագիծ բերեցին խորհրդարան և ամեն ինչ արեցին հրատապ անցկացնելու համար: Ասում էինք, մի գնացեք այդ ճանապարհով: Սրա մասին ասել եմ բանավոր, այցելել եմ Ազգային ժողով, տեղյակ եմ պահել ԱԺ նախագահին, բայց նույն օրն իսկ քվեարկեցին»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը: Լրագրողների այն դիտարկմանը, որ մինչև տարվա վերջ ընտրությունների անցկացման պարագայում խորհրդարանում լիարժեք ընդդիմություն չի ձևավորվի, վարչապետը նշեց, որ ՀՀ սահմանադրությամբ ԱԺ-ի 1/3-ը պետք է լինի ընդդիմություն:
«Երկրում հաստատված է ճգնաժամ, ես չեմ կարողանում հասկանալ այն մարդկանց, որ ասում են՝ ինչու եք լուծում այդ ճգնաժամը: Մենք լուծելու ենք այն: ՀՀ քաղաքացիները լիարժեք պատրաստ են և՛ պլան Ա-ին, և՛ պլան Բ-ին, նույնիսկ պլան Գ-ին»,-ասաց նա:

Проведение парламентских выборов в 2019 году означает продление срока внутриполитического кризиса: Пашинян
Проведение парламентских выборов в 2019 году означает продление срока
внутриполитического кризиса: Пашинян
Те, кто хочет провести выборы в Национальное Собрание Армении в 2019 году, пытаются продлить срок внутриполитического кризиса. Как сообщает Арменпресс, об этом на брифинге заявил премьер-министр Никол Пашинян.
Журналисты поинтересовались, в чем причина проведения внеочередных парламентских выборов к концу года, когда парламент и правительство работают нормально.
«Вчера мы видели, как работают парламент и правительство: внесли законопроект в парламент и сделал все, чтобы срочно принять его. Мы говорили им не идти этим путем. Я говорил об этом в устной форме, я посетил Национальное Собрание, проинформировал спикера НС, но они проголосовали в тот же день» , - сказал Никол Пашинян.
На замечание журналистов о том, что в случае проведения выборов до конца года в парламенте не будет оппозиции, премьер-министр отметил, что 1/3 НС должно быть оппозицией.
«В стране кризис, я не понимаю людей, которые говорят, почему вы не решаете кризис. Мы его разрешим. Граждане Армении полностью готовы и к плану А, и к плану Б, и даже к плану С », - сказал он.