Վարչապետը հայտնեց հրաժարական տալու մտադրության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարական կտա, երբ ՀՅԴ-ն և ԲՀԿ-ն ներկայացնող նախարարների ու մարզպետների աշխատանքից ազատելու մասին որոշումը դե յուրե կմտնի ուժի մեջ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հոկտեմբերի 2-ին ԱԺ մերձակայքում կայացած հանրահավաքում հայտնեց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի խոսքով` նա այդ քայլին կգնա այն բանից հետո, երբ աշխատանքից ազատեց ՀՅԴ և ԲՀԿ ներկայացուցիչ նախարարներին ու մարզպետներին:
«Երբ նշված նախարարների ու մարզպետների աշխատանքից ազատելու մասին որոշումը դե յուրե կմտնի ուժի մեջ, դրանից հետո ես հրաժարական կտամ վարչապետի պաշտոնից: Նախ` որպեսզի որևէ մեկը չմտածի, թե ես կառչած եմ ՀՀ վարչապետի պաշտոնից:  Դրանից հետո 7+1 օրվա ընթացքում ԱԺ-ն պետք է ընտրի նոր վարչապետ: Եթե այդ ընթացքում չընտրվի նոր վարչապետ, պետք է ևս 7+1 օր ժամանակ անցնի, և ընտրի նոր վարչապետ: Եթե այդ ընթացքում չընտրեց նոր վարչապետ, տեղի են ունենում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ:
Եթե կպարզվի, որ ժողովուրդը կանգնած է հանուն արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների, մենք ժողովրդի հետ կկարողանանք թույլ չտալ, որ խորհրդարանն ընտրի նոր վարչապետ: Բայց հրաժարականից հետո ողջ ընթացքում ես շարունակում եմ կատարել ՀՀ վարչապետի պարտականությունները. այդպես է ՀՀ Սահմանադրությամբ»,- ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ նախագահին հորդորեց չստորագրել ԱԺ-ի կողմից այսօր ընդունված ԱԺ կանոնակարգ օրենքի փոփոխությունները:
«Պետք է հանրապետության նախագահը ստորագրի այդ օրենքը կամ դիմի Սահմանադրական դատարան` դրա սահմանադրականությունը վիճարկելու համար: Կարծում եմ` ինձ կլիազորեք, որ ես հիմա այստեղից դիմեմ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանին` կոչ անելով, որ նա այդ օրենքը չստորագրի ու դիմի Սահմանադրական դատարան»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը հայտնեց, որ պատրաստվում է գնալ խորհրդարան` պատգամավորների հետ ստեղծված իրավիճակը քննարկելու համար:
«2018թ.-ի ապրիլի 16-ին ես, որպես ԱԺ «Ելք» խմբակցության ղեկավար ուզում էի գնալ ԱԺ, հիմա ես, որպես ՀՀ վարչապետ, 24 ժամ իրավունք ունեմ մուտք գործել խորհրդարանի տարածք: Ես կգնամ, որպեսզի նաև բանակցեմ այնտեղ գտնվող պատգամավորների ու քաղաքական ուժերի հետ` ստեղծված իրավիճակը հաղթահարելու վերաբերյալ, և մենք դա կանենք սիրո ու համերաշխության մթնոլորտում»,- նշեց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ մուտք գործեց Դեմիրճյան փողոցից, նրա հետևից խորհրդարանի բակ են մտել հանրահավաքի մասնակիցներ:

Премьер-министр Армении заявил о намерении уйти в отставку
Премьер-министр Армении Никол Пашинян уйдет в отставку, когда решение об отстранении от должности представляющих АРФ “Дашнакцутюн” и партию “Процветающая Армения” министров и губернаторов де-юре войдет в силу. Как сообщает Арменпресс, об этом на митинге 2 октября заявил Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, он пойдет на этот шаг после отставки этих министров и губернаторов.
«Когда решение об увольнении этих министров и губернаторов де-юре войдет в силу, тогда я уйду с поста премьер-министра. Во-первых, для того, чтобы никто не думал, что я цепляюсь за пост премьер-министра. После этого через 7+1 день НС должен выбрать нового премьер-министра. Если новый премьер не будет избран за это время, то еще через 7+1 день пройдут выборы нового премьер-министра. Если за это время НС не изберет нового премьер-министра, состоятся внеочередные парламентские выборы.
Если окажется, что люди выступают за внеочередные парламентские выборы, мы сможем предотвратить избрание парламентом нового премьер-министра. Но после моей отставки я продолжу выполнять обязанности премьер-министра. Так обстоит дело в соответствии с Конституцией», - сказал он.
Никол Пашинян призвал президента Армении не подписывать поправки к Регламенту НС, принятые сегодня Национальным Собранием.
«Президент Республики должен подписать этот закон или обратиться в Конституционный суд с призывом оспорить его конституционность. Думаю, вы уполномочите меня, чтобы я отсюда обратился к президенту Республики Армения Армен Саркисяну с призывом не подписывать этот законопроект и обратиться в Конституционный суд», - сказал Пашинян.
Премьер-министр отметил, что собирается пойти в парламент, чтобы обсудить ситуацию с депутатами.
«16 апреля 2018 года, будучи главой парламентской фракции НС «Выход», я хотел пойти в Национальное Собрание, и теперь, будучи премьер-министром, у меня есть право 24 часа в сутки войти в парламент. Я пойду на переговоры с депутатами и политическими силами, чтобы преодолеть ситуацию, и мы сделаем это в атмосфере любви и солидарности», - сказал он.