Վարչապետը հայտնեց հրաժարական տալու մտադրության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարական կտա, երբ ՀՅԴ-ն և ԲՀԿ-ն ներկայացնող նախարարների ու մարզպետների աշխատանքից ազատելու մասին որոշումը դե յուրե կմտնի ուժի մեջ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին հոկտեմբերի 2-ին ԱԺ մերձակայքում կայացած հանրահավաքում հայտնեց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի խոսքով` նա այդ քայլին կգնա այն բանից հետո, երբ աշխատանքից ազատեց ՀՅԴ և ԲՀԿ ներկայացուցիչ նախարարներին ու մարզպետներին:
«Երբ նշված նախարարների ու մարզպետների աշխատանքից ազատելու մասին որոշումը դե յուրե կմտնի ուժի մեջ, դրանից հետո ես հրաժարական կտամ վարչապետի պաշտոնից: Նախ` որպեսզի որևէ մեկը չմտածի, թե ես կառչած եմ ՀՀ վարչապետի պաշտոնից:  Դրանից հետո 7+1 օրվա ընթացքում ԱԺ-ն պետք է ընտրի նոր վարչապետ: Եթե այդ ընթացքում չընտրվի նոր վարչապետ, պետք է ևս 7+1 օր ժամանակ անցնի, և ընտրի նոր վարչապետ: Եթե այդ ընթացքում չընտրեց նոր վարչապետ, տեղի են ունենում արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ:
Եթե կպարզվի, որ ժողովուրդը կանգնած է հանուն արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների, մենք ժողովրդի հետ կկարողանանք թույլ չտալ, որ խորհրդարանն ընտրի նոր վարչապետ: Բայց հրաժարականից հետո ողջ ընթացքում ես շարունակում եմ կատարել ՀՀ վարչապետի պարտականությունները. այդպես է ՀՀ Սահմանադրությամբ»,- ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ նախագահին հորդորեց չստորագրել ԱԺ-ի կողմից այսօր ընդունված ԱԺ կանոնակարգ օրենքի փոփոխությունները:
«Պետք է հանրապետության նախագահը ստորագրի այդ օրենքը կամ դիմի Սահմանադրական դատարան` դրա սահմանադրականությունը վիճարկելու համար: Կարծում եմ` ինձ կլիազորեք, որ ես հիմա այստեղից դիմեմ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանին` կոչ անելով, որ նա այդ օրենքը չստորագրի ու դիմի Սահմանադրական դատարան»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը հայտնեց, որ պատրաստվում է գնալ խորհրդարան` պատգամավորների հետ ստեղծված իրավիճակը քննարկելու համար:
«2018թ.-ի ապրիլի 16-ին ես, որպես ԱԺ «Ելք» խմբակցության ղեկավար ուզում էի գնալ ԱԺ, հիմա ես, որպես ՀՀ վարչապետ, 24 ժամ իրավունք ունեմ մուտք գործել խորհրդարանի տարածք: Ես կգնամ, որպեսզի նաև բանակցեմ այնտեղ գտնվող պատգամավորների ու քաղաքական ուժերի հետ` ստեղծված իրավիճակը հաղթահարելու վերաբերյալ, և մենք դա կանենք սիրո ու համերաշխության մթնոլորտում»,- նշեց նա:
Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ մուտք գործեց Դեմիրճյան փողոցից, նրա հետևից խորհրդարանի բակ են մտել հանրահավաքի մասնակիցներ:

BREAKING: Pashinyan says ready to resign
YEREVAN, OCTOBER 2, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan says he will resign when the dismissal of the ministers and governors representing the ARF and the BHK will come into force de jure.
“When the decision of dismissing the mentioned ministers and governors will de jure come into force, I will resign from the post of prime minister after that. First of all so that no one thinks that I am clinging from the prime ministerial post. After that, the parliament must elect a new prime minister after 7+1 days. If a prime minister isn’t elected, another 7+1 days must pass, and it should elect a new prime minister. If it doesn’t elect a prime minister in this period, early elections of parliament take place.
If it turns out that the people are standing for early elections of parliament, we, together with the people, will be able to not allow the parliament to elect a new prime minister. But after resigning I will continue carrying out the duties of prime minister, according to the Constitution,” Pashinyan said at a rally near the parliament.
The PM called on President Armen Sarkissian to not sign the bill which was adopted by the parliament on amending the rules of procedure.
“The president must either sign the bill or apply to the Constitutional Court to object its constitutionality. I think you will authorize me to address President Armen Sarkissian from here right now to not sign this bill and address the Constitutional Court,” he said.
The PM entered the parliament to discuss the situation with the lawmakers who are inside.
“On April 16, 2018, I wanted to go to the parliament as the leader of the Yelk faction, now, as Prime Minister, I am entitled to enter the parliament 24/7. I will go to negotiate with the lawmakers and political forces there on overcoming the situation, and we will do it in an atmosphere of love and solidarity,” he said.