Իսպանիայի Նարոն քաղաքն սկսել Է «նիհարել»
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նարոն իսպանական ոչ մեծ քաղաքի իշխանությունները համատարած «նիհարում» են հայտարարել. մինչեւ 2020 թվականը դրա բնակիչները պետք Է ընդհանուր առմամբ 100 հազար կիլոգրամ քաշ գցեն: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է The Local տեղեկատվական պորտալը:
Գալիսիա ինքնավար հանրակցությում գտնվող քաղաքում ապրում Է մոտավորապես 40 հազար մարդ: Նրանցից ինը հազարն ավելորդ քաշ ունի, իսկ երեք հազարը տառապում Է ճարպակալությունից: Նախագծին միացել Է չորս հազար մարդ՝ քաղաքի յուրաքանչյուր տասներորդ բնակիչը:
Նախագծի վրա ուշադրություն հրավիրելու համար քաղաքագլուխը եւ նրա օգնականները Նարոնի կենտրոնական հրապարակում հրապարակավ կշռվել են հսկայական կշեռքների վրա: Ծրագրի շրջանակներում բժիշկները բնակիչների համար կազմում են սնվելու եւ մարզումների անվճար անհատական պլան: Ծրագրի մասնակիցները կանոնավոր կերպով կշռվելու են գալիս քաղաքի բուժհաստատություններ: Նարոնի 18 ռեստորաններ փոխել են իրենց ճաշացանկը եւ դրանում ներառել ավելի շատ օգտակար ցածրկալորիական ճաշատեսակներ՝ ծովամթերքից:
Ծրագիրը գործում Է նաեւ դպրոցներում: Դասամիջոցների ժամանակ ուսուցիչներն աշակերտների հետ միասին զբոսնում են ծովափին, ուսումնական օրվա ընթացքում դպրոցականներին մեկ ժամ Է տրվում սպորտով զբաղվելու համար: Առավոտից աշակերտներին անվճար միրգ են բաժանում:

Испанский городок начал массовое похудение
Власти испанского городка Нарон объявили массовое похудение: к 2020 году его жители должны сбросить в общей сложности 100 тысяч килограммов. Как передает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru, об этом сообщил информационный портал The Local.
Всего в городе, расположенном в автономном сообществе Галисия, живет около 40 тысяч человек. У девяти тысяч из них есть лишний вес, а три тысячи страдают от тяжелой формы ожирения. К проекту присоединились четыре тысячи человек — каждый десятый житель города.
Чтобы привлечь внимание к проекту, мэр города и ее помощники публично взвесились на центральной площади Нарона на гигантских весах. В рамках программы доктора бесплатно составляют жителям персональный план питания и тренировок. Участники программы регулярно приходят взвешиваться в медицинские учреждения города. 18 ресторанов в Нароне изменили свое меню и включили туда больше полезных низкокалорийных блюд из морепродуктов.
Программа действует и в школах. Во время перемен учителя гуляют вместе с учениками по побережью. В течение учебного дня школьникам выделяется час для занятий спортом. С утра ученикам бесплатно раздают фрукты.