Արա Բաբլոյանը մասնակցել է նյարդաբանության եւ նյարդավիրաբուժության հիմնախնդիրներին նվիրված միջազգային գիտաժողովի բացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի  նախագահ Արա Բաբլոյանը սեպտեմբերի 28-ին Ռեդիսոն Բլյու հյուրանոցում մասնակցել է նյարդաբանության եւ նյարդավիրաբուժության արդի հիմնախնդիրներին նվիրված «BRAIN-2018» միջազգային գիտաժողովի բացմանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, միջոցառմանը մասնակցել են ոլորտի պատասխանատուներ Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Կանադայից, Գերմանիայից եւ Շվեյցարիայից:
Ողջունելով գիտաժողովի մասնակիցներին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանում մեծապես կարեւորվում են բժշկական բարձրագույն, ինչպես նաեւ հետբուհական շարունակական կրթության ասպարեզներում իրականացվելիք բարեփոխումները, որոնցով է պայմանավորվելու մեր երկրում նյարդաբանության եւ նյարդավիրաբուժության զարգացման ընթացքը:
ՀՀ ԱԺ ղեկավարն առանձնահատուկ շնորհակալություն է հայտնել միջոցառման նախաձեռնողներին` Հայաստանի նյարդաբանների ասոցիացիայի նախագահ, պրոֆեսոր Գուրգեն Հովհաննիսյանին, պրոֆեսորներ Միքայել Մուրադօղլուին, Վիգեն Պապիկյանին, Բիայնա Սուխուդյանին եւ բոլոր մասնակիցներին, ովքեր ժամանել են Երեւան` ներկայացնելու իրենց փորձը, ինչպես նաեւ ծանոթանալու նյարդաբանության եւ նյարդավիրաբուժության ասպարեզներում Հայաստանի բժիշկների ունեցած ձեռքբերումներին:
«Շնորհակալ եմ, որ ինձ պատիվ է ընձեռնվել գիտաժողովում հանդես գալու բացման խոսքով: Համոզված եմ, որ դա պայմանավորված է այն իրողությամբ, որ համահեղինակ եմ այն օրենքների մշակման եւ օրենսդրական փոփոխությունների կատարման, որոնք միտված են Հայաստանում բժիշկների մասնագիտական շարունակական զարգացման ապահովմանը: Կարծում եմ, որ այդ առումով այս գիտաժողովը համապատասխանում է միջազգային բոլոր չափանիշներին»,-ընդգծել է ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը:
ՀՀ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը մասնակիցներին մաղթել է արգասաբեր աշխատանք՝ հույս հայտնելով, որ բարձրակարգ մասնագետների մասնակցությամբ գումարվող եռօրյա միջազգային գիտաժողովը կծառայի իր նպատակին ու կդառնա շփման, համագործակցության, փորձի փոխանակման եւ տարբեր ծրագրերի նախագծման հարթակ:

Ара Баблоян принял участие в открытии Международной конференции по проблемам неврологии и нейрохирургии
Ара Баблоян принял участие в открытии Международной конференции по проблемам
неврологии и нейрохирургии
28 сентября Председатель НС Ара Баблоян принял участие в открытии Международной конференции по проблемам неврологии и нейрохирургии  “BRAIN-2018” в ереванском отеле “Редиссон Блю”. В мероприятии участвовали кураторы сферы из Армении, США, России, Канады, Германии и Швейцарии. Об этом «Арменпресс»  сообщили в управлении по информации и связям с общественностью НС Армении.
Приветствуя участников конференции, председатель НС Ара Баблоян подчеркнул, что в Армении всемерно осознается важность проводимых реформ в сферах медицинского высшего, а также поствузовского последовательного образования, которыми будет обусловлено развитие неврологии и нейрохирургии в РА.
Глава парламента особо поблагодарил инициаторов мероприятия – председателя Ассоциации неврологов Армении, профессора Гургена Ованнисяна, профессоров Микаела Мурадоглу, Вигена Папикяна, Биайна Сухудяна и всех прибывших в Ереван для представления своего опыта, а также ознакомления с достижениями врачей Армении в области неврологии и нейрохирургии.
“Благодарю за оказанную честь выступить с приветственным словом на открытии конференции. Уверен, это обусловлено моим соавторством в разработке законов и законодательных поправок по обеспечению постоянного профессионального роста врачей Армении. Полагаю, в этом аспекте настоящая  конференция  соответствует всем международным критериям”, - подчеркнул председатель НС.
Глава законодательного органа РА пожелал участникам продуктивной работы, выразив надежду, что созванная с участием высококлассных специалистов трехдневная международная конференция послужит своей цели и станет площадкой для контактов, сотрудничества, обмена опытом и разработки различных программ.