Մենք դատապարտում ենք եւ՛ Խատինի աղետը, եւ՛ ադրբեջանցիների վայրագություններն Արցախում. Էդուարդ Շարմազանով
Մենք դատապարտում ենք եւ՛ Խատինի աղետը, եւ՛ ադրբեջանցիների
վայրագություններն Արցախում. Էդուարդ Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի  փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը բելառուս խորհրդարանականների ուղեկցությամբ սեպտեմբերի 26-ին այցելել է Խատինի հուշահամալիր եւ հարգանքի տուրք մատուցել 1943 թ. ֆաշիզմի զոհ դարձած Խատինի նահանգի խաղաղ բնակիչների հիշատակին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, Էդուարդ Շարմազանովը նշել է. «Խատինի աղետը ֆաշիզմի եւ վանդալիզմի դասական դրսեւորում է: Թե՛ 1915 թ. ապրիլին Կոստանդնուպոլսում, թե՛ 1943 թ. Խատինում եւ թե՛ 2016 թ. ապրիլին Թալիշում գործ ունեինք ֆաշիզմի եւ վանդալիզմի դասական դրսեւորման հետ: Եւ այսօր դատապարտելով Խատինի աղետը՝ մենք դատապարտում ենք եւ՛ Հայոց ցեղասպանությունը, եւ՛ ադրբեջանցիների կողմից Թալիշի խաղաղ բնակիչների դեմ վայրագությունները»:

‘We condemn both Khatyn massacre and Azerbaijani atrocities in Artsakh’, Deputy Speaker Sharmazanov says in Belarus
‘We condemn both Khatyn massacre and Azerbaijani atrocities in Artsakh’, Deputy Speaker
Sharmazanov says in Belarus
YEREVAN, SEPTEMBER 26, ARMENPRESS. Armenian Deputy Speaker of Parliament Eduard Sharmazanov has visited the Khatyn Memorial in Belarus to honor the memory of the victims of the Khatyn massacre – the 1943 killings of civilians committed by fascists in the Khatyn province. Sharmazanov was accompanied by Belarusian parliamentarians during the visit.
“The Khatyn disaster is a classic manifestation of fascism and vandalism. Both in 1915 April in Constantinople, in 1943 in Khatyn and in 2016 April in Talish [Artsakh] we were dealing with classic manifestations of fascism and vandalism. And today, by condemning the Khatyn disaster, we are condemning both the Armenian Genocide and the Azerbaijani atrocities against the peaceful population of Talish,” Sharmazanov said.