Էրդողանը մտադիր չԷ ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների պատճառով հրաժարվել իրանական գազից
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան չի պլանավորում դադարեցնել Իրանից գազի ներմուծումը Թեհրանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների քաղաքականության պատճառով: Անկարայի այս դիրքորոշումը սեպտեմբերի 26-ին Reuters գործակալությանը տված հարցազրույցում հնչեցրել Է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, որի խոսքից մեջբերումներ Է արել Haber Turk հեռուստաալիքը:
«Ավելի վաղ Բարաք Օբամայի օրոք Էլ եղել են նման իրավիճակներ: Բայց եթե մենք չկարողանանք այն ներմուծել՝ ինչո՞վ եմ ես ձմռանը տաքացնելու մեր ժողովրդին: Այժմ գազի 50 տոկոսը մենք գնում ենք Ռուսաստանից, մնացած ծավալը՝ Ադրբեջանից, Իրանից, Իրաքից ու երբեմն Էլ՝ Ալժիրից»,-ասել Է Էրդողանը: Թուրքիայի նախագահն ընդգծել Է, որ վառելիքի գնման հարցերում իր երկիրը «գործելու Է ներքին պահանջմունքներին համապատասխան»:
ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը մայիսին հայտարարել Է, որ Վաշինգտոնը դուրս Է գալիս Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրից՝ գործարքից, որը կնքվել Էր 2015 թվականին եւ սահմանափակում Էր Թեհրանի միջուկային մշակումները ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի համապատասխան պատժամիջոցների եւ ԱՄՆ-ի ու Եվրամիության կողմից կիրառվող միակողմանի սահմանափակիչ միջոցների չեղարկման փոխարեն: Վաշինգտոնը խոստացել Է Թեհրանի դեմ խիստ պատժամիջոցները վերականգնել նոյեմբերի 4-ին, ինչպես նաեւ կոչ Է արել իր բոլոր դաշնակիցներին՝ նավթ չգնել Իրանից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Эрдоган заявил, что Турция не намерена отказываться от иранского газа из-за санкций США
Турция не планирует прекращать импорт газа из Ирана из-за санкционной политики США в отношении Тегерана.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, такую позицию Анкары озвучил в среду в интервью агентству Reuters президент Турции Тайип Эрдоган.
"Ранее и в период Барака Обамы (экс-президент США - прим. ТАСС) были подобные ситуации [с иранским газом]. Но если мы не сможем его импортировать, чем я обогрею наш народ зимой? Сейчас 50% газа мы покупаем у России, остальной объем - у Азербайджана, Ирана, Ирака и иногда Алжира", - сказал Эрдоган, отвечая на вопрос о возможном расширении санкций США на весь спектр иранских углеводородов. Видеоверсию его интервью разместил на своем сайте телеканал Haber Turk.
Турецкий президент указал, что в вопросах закупки топлива его страна "будет действовать в соответствии с внутренними потребностями". "Уж не обессудьте, мы будем действовать, ставя во главу интересы нашего народа", - добавил Эрдоган.
Президент США Дональд Трамп в мае объявил о выходе Вашингтона из Совместного всеобъемлющего плана действий - сделки, которая была заключена в 2015 году и ограничивала ядерные разработки Тегерана в обмен на отмену соответствующих санкций Совета Безопасности ООН и односторонних ограничительных мер, введенных США и ЕС. Вашингтон пообещал возобновить строгие санкции против Тегерана с 4 ноября, а также призвал всех своих союзников не приобретать нефть у Ирана.