Հայաստանի երիտասարդությունը ցույց տվեց ժողովրդավարությունն առաջ մղելու հարցում իր ձայնն օգտագործելու ներուժը. Անտոնիու Գուտերեշ
Հայաստանի երիտասարդությունը ցույց տվեց ժողովրդավարությունն առաջ մղելու
հարցում իր ձայնն օգտագործելու ներուժը. Անտոնիու Գուտերեշ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ ազգերի կազմակերպության  գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը ՄԱԿ-ի 73-րդ գագաթնաժողովի ընթացքում ունեցած ելույթում հերթական անգամ անդրադարձել է Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխություններին:
«Հայաստանի երիտասարդները երկրում տեղի ունեցած խաղաղ քաղաքական փոփոխություններով  ցույց տվեցին  ժողովրդավարությունն առաջ մղելու համար իրենց ձայնն օգտագործելու ներուժը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասել է Գուտերեշը:
Անտոնիու Գուտերեշը Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական փոփոխություններին անդրադարձել էր նաև «Ֆեյսբուք»-ի ուղիղ եթերում օգատերերի հարցերին պատասխանելու ընթացքում: Նա Հայաստանում վերջերս տեղի ունեցած  իշխանության խաղաղ փոխանցումը համարել էր նման հարցերը կարգավորելու ֆանտաստիկ օրինակ: «Մենք վերջերս ունեցանք իշխանությունը խաղաղ փոխանցելու ֆանտաստիկ  օրինակ, որը տեղի ունեցավ Հայաստանում: Դա ֆանտաստիկ օրինակ է, որը խոսում է այն մասին, որ պատճառներ կան հավատալու, որ նոր սերունդն ընդունակ կլինի ավելի լավ որոշումներ կայացնել, քան իմ սերունդը»,- ասել էր Գուտերեշը:

Молодежь Армении продемонстрировала потенциал использования своего голоса для продвижения демократии: Гуттереш
Молодежь Армении продемонстрировала потенциал использования своего голоса для
продвижения демократии: Гуттереш
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш в своем выступлении на 73-й сессия Генеральной ассамблеи коснулся политических изменений в Армении.
«Молодежь Армении посредством мирных политических изменений в стране продемонстрировала потенциал использования своего голоса для продвижения демократии», - как сообщает Арменпресс, сказал генсек ООН.
Ранее, отвечая на вопросы в прямом эфире в Facebook Антониу Гутерриш также коснулся событий в Армении, подчеркнув: “Недавно мы видели фантастический пример мирной передачи власти, которая произошла в Армении. Это  фантастический пример, который говорит о том, что новое поколение сможет принимать лучшие решения, чем мое поколение”.