Նիկոլ Փաշինյանը ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում մասնակցել է Նելսոն Մանդելային նվիրված խաղաղության գագաթաժողովի բացմանը
Նիկոլ Փաշինյանը ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում մասնակցել է Նելսոն Մանդելային
նվիրված խաղաղության գագաթաժողովի բացմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Նյու Յորքում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սեպտեմբերի 24-ին Միավորված ազգերի կազմակերպությունում մասնակցել է «Թմրանյութերի համաշխարհային խնդրի լուծմանն ուղղված գործունեության գլոբալ կոչ» թեմայով գագաթաժողովին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, միջոցառման մասնակիցները նախ արարողակարգային լուսանկարահանման են մասնակցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ, որից հետո սկսվել են աշխատանքային քննարկումները:
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել Նելսոն Մանդելային նվիրված խաղաղության գագաթաժողովի բացմանը, որին ներկա են եղել նաև ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի 73-րդ նստաշրջանի աշխատանքային քննարկումներին մասնակցող բազմաթիվ պետությունների առաջնորդներն ու կառավարությունների ղեկավարները:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է ողջույնի խոսքով դիմել Նելսոն Մանդելային նվիրված խաղաղության գագաթաժողովին, որը ոգեկոչում է այդ սրբադաս քաղաքական առաջնորդի հարյուրերորդ տարեդարձը: Մանդելայի կերպարը խորհրդանշում է խաղաղություն և մարդկային արժանապատվություն, միաժամանակ մարմնավորելով աննկուն պայքար և կարեկցանք:
Նրա անունը խորապես արմատավորված է մեր հավաքական հիշողության մեջ որպես ռասիզմի և խտրականության դեմ պայքարի առաջամարտիկ, արդարության և հավասարության ջատագով:
Տիկնայք և պարոնայք, ընդամենը կես տարի առաջ Հայաստանի ժողովուրդը մերժեց վախը, ընդվզեց անարդարության դեմ և դուրս եկավ փողոց՝ պահանջելու իր հիմնարար իրավունքները, ազատությունն ու արժանապատվությունը: Երբ Երևանի փողոցներում ծավալվում էին բախտորոշ իրադարձություններ, ինձ հարցրեցին, թե արդյոք ես ունեի առաջնորդի իմ տեսլականը, որը ոգեշնչում էր ինձ իմ ժողովրդին ժողովրդավարություն և սոցիալական արդարություն բերելու ջանքերում, ես պատասխանեցի՝ այո, կա այդպիսի առաջնորդ:
Իսկ այդ առաջնորդը Նելսոն Մանդելան է: Լինելով նախկին քաղաքական բանտարկյալ՝ ես մտովի վերարծարծում և վերապրում էի այդ նշանավոր քաղբանտարկյալի քաղաքական ուղին և կյանքի պատմությունը, որը պիտի փոխեր իր երկիրը և իհարկե իրագործեր միլիոնավոր մարդկանց ձգտումները: Ինչպես Մանդելան մի առիթով ասել է. «Ես հանկարծ հասկացա, որ քաջությունը ոչ թե վախի բացակայությունն է, այլ հաղթանակը նրա նկատմամբ: Քաջ մարդը ոչ թե նա է, ով չի վախենում, այլ նա, ով հաղթահարում է այդ վախը»: Այս խոսքերը, որ մեծապես ազդել են իմ գիտակցության վրա, նպաստել իմ քաղաքական ինքնության և տեսլականի ձևավորմանը, ինձ ոգեշնչում էին սկսելու իմ սեփական «քայլարշավը հանուն ազատության» իմ երկրի քաղաքներում և այլ բնակավայրերում:
Տոգորված Մանդելայի իդեալների ճշմարիտ ոգով՝ մեր շարժումն աշխարհին հայտնի դարձավ որպես «Հայկական սիրո և համերաշխության ոչ բռնի թավշյա հեղափոխություն»: Եվ հիմա, մեր ժողովրդի հաջողություններից մի քանի ամիս անց, ես այս գագաթաժողովի բարձր ամբիոնում կանգնած եմ որպես ժամանակակից Հայաստանի կառավարության ղեկավար` արժևորելու այդ մեծ մարդու ժառանգությունը, ում քաջությունը և վճռականությունը օրինակ են ծառայում բովանդակ մարդկությանը:
Ես գալիս եմ մի տարածաշրջանից, որտեղ, ցավոք սրտի, արյունոտ հակամարտությունները, կոռումպացված կառավարման համակարգը և մարդկանց միջև թշնամանքը հաճախ ստվերում են սիրո իմաստությունն ու խաղաղ գոյակցության անհրաժեշտությունը: Ասում են, թե ժողովրդավար ազգերը միմյանց դեմ չեն պատերազմում: Հույս ունեմ, որ մի օր մեր տարածաշրջանի ժողովրդավարական զարգացումը բացառելու է ռազմական գործողությունները, պատերազմների և ատելության ռիսկերը: Հայաստանը հաստատապես ընթանում է այս ճանապարհով և անվերապահորեն կողմ է տարածաշրջանային խաղաղությանը, կայունությանը և հաշտեցմանը:
Այս տարի մենք նշելու ենք Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի և Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և դատապարտման ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի ընդունման յոթանասուներորդ տարեդարձը:
Սա մեզ ևս մեկ հնարավորություն է ընձեռում խորհելու այն մասին, թե ինչու առայսօր մարդկությունը պաշտպանված չէ խտրականությունից, անհանդուրժողականությունից, այլատյացությունից, հալածանքից և մարդկության դեմ ուղղված այլ հանցագործություններից:
Նելսոն Մանդելայի կյանքն ու պայքարը մեզ հուշում են, թե ինչ քայլեր են անհրաժեշտ և ինչ կարելի է անել, քանզի նա քարոզում էր, որ «ոչ ոք չի ծնվում ուրիշին ատելու համար ..., և եթե մարդիկ կարող են սովորել ատել, ուրեմն նրանց կարելի է նաև սովորեցնել սիրել միմյանց:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և հայկական պատվիրակության անդամները եղել են նաև ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում տեղադրված 12-13-րդ դարի հայկական խաչքարի մոտ:

PM Nikol Pashinyan delivers remarks at Nelson Mandela Peace Summit in UN Headquarters
YEREVAN, SEPTEMBER 25, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan, who is in New York on a working visit, participated in the UN-hosted summit on September 24, referred to as Global Call for Action on the Global Narcotics Problem, Pashinyan’s office said.
The participants first posed for photos with U.S. President Donald Trump, after which the workshops started. Later on Nikol Pashinyan took part in the opening of the Peace Summit dedicated to Nelson Mandela, attended by U.S. President Donald Trump and leaders and heads of government from many countries participating in the 73rd session of the UN General Assembly.
Addressing the event, Prime Minister Pashinyan said:
It is a great honor to address Nelson Mandela Peace Summit that marks the centennial anniversary of this iconic political leader. Mandela’s image symbolizes peace and human dignity, embodying struggle and compassion at the same time.
His name is deeply rooted in our collective memory as a pioneer for the fight against racism and discrimination, strong advocate of justice and equality.
It was only half a year ago, when the people of Armenia rejected fear and injustice and went out to the streets to protest for their fundamental rights, freedom and dignity.
As the dramatic events were unfolding in the streets of Yerevan I was asked if I had a model of a leader who inspired me in my nation’s strive for democracy and social justice and my answer was YES, there is such a leader. And that leader is Nelson Mandela.
Having been a political prisoner myself, I closely followed the political path and life story of this most famous political prisoner who would change his own country and indeed the aspirations of millions worldwide.
As Mandela said on one occasion “I learned that courage was not the absence of fear, but the triumph over it. The brave man is not he who does not feel afraid, but he who conquers that fear.”
Mandela’s walk, the long walk to freedom was with me during my imprisonment, and to a great extend influenced my conscience and motivated me to embark on my own “long walk to freedom” through prison and persecution, through struggle against injustice across the towns and villages of my country.
In the true spirit of Mandela’s ideas, our movement became known to the world as Armenian non-violent velvet revolution of love and solidarity and now, months after my people’s success, I stand here at the high rostrum of this summit as the head of modern Armenian government to celebrate the legacy of this great person whose courage and determination served as an example for others around the globe.
I come from a region, where unfortunately bloody conflicts, corrupt system of governance, animosity between people overshadow wisdom and the need for peaceful coexistence.
Democracies are not supposed to wage wars against each other. I hope that one day our region’s democratic development will rule out the risks of hostilities, wars and hatred. Armenia has firmly embarked on this path of and strongly stands for regional peace, stability and reconciliation.
This year we will mark the seventieth anniversaries of the adoption of the Universal Declaration of Human Rights and the UN Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide.
This provides us with yet another opportunity to reflect on the reasons of why the humanity to this day is not immune from the scourge of discrimination, intolerance, xenophobia, persecution and crimes against humanity.
The life and struggle of Nelson Mandela will stand as a true role model of what should and can be done, as he was preaching that “no one is born hating another person…, and if they can learn to hate, they can be taught to love”.
In conclusion, Prime Minister Nikol Pashinyan and the members of the Armenian delegation went to view the 12th-13th century Armenian cross-stone at the UN headquarters.