ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն պետք է բաղկացած լինի քսան մշտական անդամներից. Էրդողան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը վերստին հայտարարել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի արմատական բարեփոխման անհրաժեշտության եւ ներկա վիճակում համաշխարհային հարցերը լուծելու կազմակերպության անընդունակության մասին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին նա ասել է Նյու Յորքի թուրքական ու մուսուլմանական համայնքների առջեւ ունեցած ելույթի ժամանակ, ուր ժամանել է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեային մասնակցելու համար:
«194-ից հինգ երկիր չեն կարող դատել ողջ աշխարհը, ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի մշտական ու ոչ մշտական անդամների բաժանում չպետք է լինի: Եթե բարեփոխում անցկացվի, ապա կլինի քսան մշտական անդամ, բոլոր մայրցամաքների ու դավանանքների ներկայացուցիչներ, եւ կլինի ռոտացիա: Միայն այդ ժամանակ ՄԱԿ-ը կկարողանա արդարացի գործել»,-սեպտեմբերի 24-ին Էրդողանի խոսքը մեջբերել է Hürriyet թերթը: Թուրքիայի առաջնորդը նշել է, որ ներկայում համաշխարհային կազմակերպությունն ի վիճակի չէ լուծել առկա հակամարտությունները:
«Ութ տարի Սիրիայում շարունակվում է ճգնաժամը: ՄԱԿ-ը կարողացա՞վ այն կարգավորել: Ո՛չ: Իսրայելը շարունակում է ճնշման քաղաքականությունը, թեեւ կան բանաձեւեր, նա կատարո՞ւմ է դրանք: Ո՛չ»,-հայտարարել է Էրդողանը, հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:

Эрдоган: Совбез ООН должен состоять из 20 постоянных членов
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган снова заявил о необходимости коренной реформы Совета Безопасности ООН и неспособности организации в нынешнем состоянии решать мировые вопросы. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом он сказал во время выступления перед турецкой и мусульманской общинами в Нью-Йорке, куда прибыл для участия в Генассамблее ООН.
"Пять стран из 194 не могут судить весь мир, не должно быть разделения на постоянных и непостоянных членов [СБ ООН]. [Если реформировать], то будет 20 постоянных членов, представителей всех континентов и вероисповеданий, и будет ротация. Только тогда ООН сможет действовать справедливо", - цитирует Эрдогана в понедельник газета Hürriyet. Турецкий лидер отметил, что в настоящее время всемирная организация не способна разрешить имеющиеся конфликты.
"Восемь лет в Сирии продолжается кризис, а ООН смогла его урегулировать? Нет. Израиль продолжает политику угнетения, хотя есть резолюции, он их исполняет? Нет", - заявил Эрдоган. Он добавил, что "нерешенность палестинской проблемы связана в большей степени не с неприятием Израилем законов, а с отсутствием единства среди мусульман".