Հայաստանը Միացյալ Նահանգների հետ ունի հարաբերությունների բավականին մեծ օրակարգ. ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն  Հայաստանի գործընկեր երկրներից մեկն է, որի հետ 27 տարիների ընթացքում կառուցվել է բավական հարուստ օրակարգ. ներկայումս ևս Հայաստանը Միացյալ Նահանգների հետ ունի հարաբերությունների բավականին մեծ օրակարգ: Այս մասին Հանրային հեռուստաընկերության «Իրականում» հաղորդաշարի շրջանակում տված հարցազրույցում նշել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Միացյալ Նահանգները ողջունեցին այն իրադարձությունները, որոնք տեղի էին ունենում Հայաստանում, որոնք ուղղված էին ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության ամրապնդմանը: Այդ բոլորն արժեքների վերահաստատման, ամրապնդման գործընթացներ էին: Միացյալ Նահանգները, այդ առումով լինելով մեր գործընկերը, մեզ ողջունում են, մեզ շնորհավորում: Իհարկե, այդ ջերմությունը շատ ոգևորիչ է, շատ լավ է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշել է նախարարը:
Հարցին կարո՞ղ ենք արձանագրել, որ սկսվում է հարաբերությունների նոր, ավելի դինամիկ փուլ, Զոհրաբ Մնացականյանը պատասխանել է, որ երկու երկրների հարաբերությունները շարունակական են:
«Մենք ունենք ընդլայնվող օրակարգ: Միացյալ Նահանգները բավական երկար աշխատել են մեզ հետ այս օրակարգի շուրջ, և մենք միանշանակ շարունակելու ենք: Մենք միայն ողջունում ենք և ասում, որ կկարողանանք առավել խորացնել և ամրապնդել մեր համագործակցությունը»,- ասել է Զոհրաբ Մնացականյանը:

Armenia and USA have quite an expanded agenda of relations – FM Mnatsakanyan
YEREVAN, SEPTEMBER 22, ARMENPRESS. The USA is one of Armenia’s partners with home we have developed quite a rich agenda during the 27 years of independence,  Foreign Minister of Armenia Zohrab Mnatsakanyan said in an interview with Public TV of Armenia.
“The USA saluted the developments that took place in Armenia aimed at the strengthening of democracy and rule of law. All that was for reaffirming and strengthening the values. The USA, being our partner in that sense, saluted us and congratulated. Of course, that warmth is very inspiring”, ARMENPRESS reports the Minister as saying.
To the question if we can record that a new, more dynamic stage of relations starts, Zohrab Mnatsakanyan answered that the relations of the two countries are continuous.
“We have an expanding agenda. The USA has worked with us for quite a long period on this agenda and we will definitely continue to do that. We only salute and say that we will manage to further deepen and strengthen our cooperation”, Zohrab Mnatsakanyan said.