Իրանը խնդրել Է ՄԱԿ-ին՝ դատապարտել Իսրայելին Թեհրանի նկատմամբ սպառնալիքների քաղաքականության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը դիմել Է Միավորված ազգային կազմակերպությանը՝ խնդրելով դատապարտել Թեհրանի նկատմամբ սպառնալիքների իսրայելական քաղաքականությունը, ինչպես նաեւ հսկողության տակ առնել Թել Ավիվի միջուկային ծրագիրը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 20-ին հայտնել Է հեռուստառադիոհաղորդումների IRIB իրանական կորպորացիան: Համապատասխան ուղերձը համաշխարհային կազմակերպությանն ուղարկել Է ՄԱԿ-ին առընթեր Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Ղոլյամ Ալի Խոշրոուն: Նամակը հասցեագրված Է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերիշին:
«Թել Ավիվի միջուկային զենքը անվտանգության գլխավոր սպառնալիքն Է տարածաշրջանում»,- ասված Է ուղերձում: Այդ կապակցությամբ իրավական կողմը «կոչ Է անում հանդես գալ Իսրայելի քայքայիչ քաղաքականության դեմ, ինչպես նաեւ կարծր դիրք բռնել, որպեսզի Թել Ավիվը գործի միջազգային կանոններին ու ՄԱԿ-ի Կանոնադրությանը համապատասխան»: Թեհրանը պնդում Է, որ «Իսրայելը պետք Է միանա Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրին եւ իր միջուկային ծրագիրը դնի ՄԱԳԱՏԷ-ի հսկողության ներքո»:
Հունիսին Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը Twitter-ի իր Էջում զետեղել Էր այն միջուկային լիցքերի թվաքանակով աղյուսակը, որ տարբեր երկրներ ունեին 2018 թվականի հունվարի դրությամբ՝ հղում անելով խաղաղության խնդիրների հետազոտման Ստոկհոլմի միջազգային ինստիտուտին: Այդ ցուցակում հիշատակված Է Իսրայելը՝ 80 միավոր միջուկային զենքով: Մինչդեռ պաշտոնապես Իսրայելը չի հաստատում ու չի հերքում երկրում միջուկային մարտագլխիկների առկայությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Иран попросил ООН осудить Израиль за политику угроз в отношении Тегерана
Иран обратился в Организацию Объединенных Наций (ООН) с просьбой осудить израильскую политику угроз в отношении Тегерана, а также взять под контроль якобы имеющуюся у Тель-Авива ядерную программу. Об этом в четверг сообщила иранская телерадиовещательная корпорация IRIB.
Соответствующее послание направил во всемирную организацию постоянный представитель Ирана при ООН Голям Али Хошроу. Письмо адресовано генеральному секретарю ООН Антониу Гутерришу.
"Наличие ядерного оружия у Тель-Авива является главной угрозой безопасности в регионе", - говорится в послании. В связи с этим иранская сторона "призывает выступить против разрушительной израильской политики, а также занять твердую позицию, чтобы Тель-Авив действовал в соответствии с международными правилами и уставом ООН". Тегеран настаивает, что "Израиль должен присоединиться Договору о нераспространении ядерного оружия и поставить свою ядерную программу под контроль МАГАТЭ",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В июне министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зарифразместил на своей странице в Twitter таблицу с количеством ядерных зарядов, имеющихся у различных стран по состоянию на январь 2018 года, со ссылкой на Стокгольмский международный институт исследования проблем мира. В этом списке упомянут Израиль с 80 единицами ядерного оружия. При этом официально Израиль не подтверждает и не опровергает наличие у него боеголовок.