Կատուների արգելոցը ժողովրդականություն վայելող տեսարժան վայր է դարձել Հավայան կղզիներում
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավայան կղզիներում գտնվող արգելոցը, որտեղ 600 վայրի կատուներ են ապրում, դարձել Է Լանայի կղզու տեսարժան վայրը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Daily Mail-ը:
Արգելոցը բացել Է Քեթի Քերոլը այն բանից հետո, երբ 2001 թվականին նա տեղափոխվեց այդ կղզի: Այն ժամանակ նա շփոթահար վիճակում հայտնվեց այն բանից, որ կղզու վրա հայտնաբերեց հարյուրավոր անօթեւան եւ քաղցած կատուների:
Գրեթե երկու տասնամյակ անց այդ կենդանիները վայելում են կանոնավոր կերը, արգելոցի հյուրերի փաղաքշանքն ու հսկայական ուշադրությունը:
Կատուների ապաստանը գրեթե լիովին ապրում Է զբոսաշրջիկների նվիրատվությունների հաշվին: Անցյալ տարի այստեղ են այցելել ավելի քան 10 հազար հյուրեր, չնայած այն բանին, որ կղզում մշտապես ապրում Է միայն 3 հազար մարդ:
«Այստեղ մարդիկ են գալիս ամբողջ աշխարհից,-ասում Է արգելոցի գործադիր տնօրեն Կիոնի Վոնը:-Շատ հաճելի Է ժպիտներ տեսնել նրանց դեմքերին: Հիանալի Է, որ այդ կատուներն այսքան ուշադրություն են գրավում», հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Заповедник кошек на Гавайях стал популярной достопримечательностью
Заповедник на Гавайях, в котором проживают 600 диких кошек, стал важной достопримечательностью острова Ланаи. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Daily Mail.
Заповедник открыла Кэти Кэрролл после того, как в 2001 году она переехала на Ланаи. Тогда она была шокирована тем, что обнаружила на острове сотни бездомных и голодающих кошек.
Почти два десятилетия спустя эти животные наслаждаются регулярными едой, лаской и огромным вниманием гостей заповедника.
Кошачий приют живет почти полностью за счет пожертвований туристов. В прошлом году его посетили более 10 000 гостей, несмотря на то, что на острове постоянно проживают только 3 000 человек.
"Люди со всего мира приезжают сюда, — говорит исполнительный директор заповедника Киони Вон. — Очень приятно видеть улыбки на их лицах. Очень здорово, что эти кошки привлекают столько внимания".