ԿԺԴՀ-ի հետ համաձայնագիրն «ըստ Էության պատերազմի ավարտման հռչակագիր Է». Սեուլ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կորեայի Հանրապետության եւ ԿԺԴՀ-ի զինվորականների միջեւ սեպտեմբերի 19-ին երկու երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովի շրջանակներում ստորագրված համաձայնագիրը փաստորեն 1950-1953 թվականների կորեական պատերազմի ավարտման հռչակագիր Է: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, Սեուլի մամուլի կենտրոնում անցկացված բրիֆինգի ժամանակ հայտարարել Է Հարավային Կորեայի նախագահ Մուն Չժե Ինի պաշտոնական ներկայացուցիչ Յուն Յոն Չհանը:
«Այդ համաձայնագիրն ըստ Էության պատերազմի ավարտման եւ խաղաղ գործընթացի սկսվելու հռչակագիր Է»,- ընդգծել Է նա:
Համաձայնագրի տարածված տեքստում նշվում Է, որ կողմերը պայմանավորվել են ռազմական լարվածութան թուլացմանն ուղղված միջոցներ ձեռնարկել Կորեական թերակղզում: Հարավը եւ Հյուսիսը պայմանավորվել են սահմանի ապառազմականացված գոտին վերածել խաղաղության ու բարգավաճման գոտու: Լարվածության թուլացման միջոցառումների թվում նշվել Է համատեղ կոմիտե ստեղծելու պայմանավորվածությունը, որը բաղկացած կլինի երկու երկրների զինվորական հրամանատարության ներկայացուցիչներից:
Համաձայնագրի տեքստում կողմերը պայմանավորվել են դադարեցնել ռազմական թռիչքներն ու լայնածավալ հրետակոծությունները սահմանամերձ շրջաններում: Նաեւ Հյուսիսը եւ Հարավը մինչեւ ընթացիկ տարվա վերջը կապամոնտաժեն 11-ական սահմանային պահակակետեր, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Пресс-секретарь Мун Чжэ Ина: соглашение с КНДР является декларацией об окончании войны
Соглашение между военными Республики Корея и КНДР, подписанное в среду на полях саммита лидеров двух стран, фактически является декларацией об окончании Корейской войны 1950-1953 годов. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, oб этом сообщил на брифинге в пресс-центре в Сеуле Юн Ён Чхан - официальный представитель южнокорейского президента Мун Чжэ Ина.
"Это соглашение по сути является декларацией об окончании войны и начале мирного процесса", - подчеркнул Юн Ён Чхан.
В распространенном тексте соглашения отмечается, что стороны договорились прекратить военные полеты и масштабные артиллерийские стрельбы в приграничных районах. Также Север и Юг до конца текущего года демонтируют по 11 военных пограничных постов.
Кроме того, в подписанной сегодня совместной декларации лидеров двух стран указано, что Север и Юг договорились отказаться от враждебных действий в районе разделяющей две страны демилитаризованной зоны с тем, чтобы предотвратить случайные риски вооруженных столкновений, превратив этот район в зону мира.