ԵՄ-ի ղեկավարները Զալցբուրգի գագաթնաժողովում կքննարկեն միգրացիոն ճգնաժամը եւ Brexit-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Զալցբուրգում սեպտեմբերի 19-ին աշխատանքն Է սկսում ԵՄ-ի պետությունների ու կառավարությունների ղեկավարների երկօրյա ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովը: Հանդիպման պաշտոնական օրակարգում ներառված են երեք տարի Եվրոպայում շարունակվող միգրացիոն ճգնաժամը, Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու շուրջ բանակցությունները, ինչպես նաեւ Սոլսբերիում Սերգեյ Սկրիպալի եւ նրա դստեր՝ Յուլյայի թունավորման հետ կապված իրադրությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
ԵՄ-ի գագաթնաժողովը կմեկնարկի աշխատանքային ընթրիքով, որը ընթացքում հանրակցության 28 երկրների ղեկավարները մտադիր են քննարկել միգրացիոն ճգնաժամը, որն այս ամռանը վերստին դարձել Է Եվրամիության ամենաակտուալ խնդիրներից մեկը:
«Ես ցանկանում եմ պարզորոշ հայտարարել հետեւյալը. միգրացիոն ճգնաժամին վերջ դնելու ձգտումը ԵՄ-ի բոլոր երկրների ու ինստիտուտների ընդհանուր խնդիրն Է,- սեպտեմբերի 18-ին հայտարարել Է Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը գագաթնաժողովի մասնակիցներին հղած նամակում:- Հուսով եմ, որ Զալցբուրգում մենք կկարողանանք վերջ դնել փոխադարձ վիրավորվածություններին եւ վերադառնալ կառուցողական մոտեցման»: Մինչդեռ, ինչպես լրագրողներին հայտնել Է ԵՄ-ի Խորհրդի մի աղբյուր, այս գագաթնաժողովում միգրացիոն ճգնաժամի հարցում բեկում չի սպասվում: «Մենք բեկում չենք ակնկալում Զալցբուրգում»,- նշել Է դիվանագետը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Лидеры ЕС обсудят на саммите в Зальцбурге миграционный кризис, дело Скрипаля и Brexit
Двухдневный неформальный саммит глав государств и правительств ЕС откроется в среду в Зальцбурге. В официальную повестку встречи включены продолжающийся в Европе три года миграционный кризис, подходящие к концу переговоры по выходу Великобритании из Евросоюза, а также ситуация вокруг отравления Сергея Скрипаля и его дочери Юлии в Солсбери, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Саммит ЕС начнется с рабочего ужина, на котором лидеры 28 стран сообщества намерены обсудить миграционный кризис, ставший этим летом вновь одной из самых актуальных проблем Евросоюза. "Летом напряженность в отношениях между странами - членами вновь возросла в связи с притоком мигрантов в ЕС. Я хочу открыто заявить следующее: стремление положить конец миграционному кризису - общая задача всех стран - членов и институтов ЕС, - заявил 18 сентября глава Евросовета Дональд Туск в письме участникам саммита. - Я надеюсь, что в Зальцбурге мы сможем положить конец взаимным обидам и вернуться к конструктивному подходу".
Как ожидается, в центре внимания при обсуждении миграционного кризиса в очередной раз будет Италия, которая снова, как и на саммите в июне, представит свои предложения и потребует их одобрения. В прошлый раз Италия добивалась пересмотра Дублинского соглашения, согласно которому ответственность за прием мигрантов ложится на страну прибытия. Кроме того, Римом предлагается принудительно установить квоты приема мигрантов для членов ЕС. Странам, отказавшимся от таких квот, должно быть сокращено целевое финансирование из бюджета Евросоюза.
Как сообщил журналистам источник в Совете ЕС, прорыва на этом саммите по миграционному кризису ждать не стоит. "Прорыва мы не ожидаем в Зальцбурге", - отметил дипломат.