Շոյգուն Միջերկրական ծովի վրա խոցված ռուսական ինքնաթիռի համար մեղադրել Է Իսրայելին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն Իսրայելի իր պաշտոնակից Ավիգդոր Լիբերմանի հետ կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում հայտարարել Է, որ Միջերկրական ծովի վրա խոցված Իլ-20 ռուսական ինքնաթիռի համար մեղքն ամբողջովին ընկած Է Իսրայելի վրա: Այդ մասին, ինչպես հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը, սեպտեմբերի 18-ին լրագրողներին հայտնել են ՌԴ Պաշտպանության նախարարությունում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Խոցված ռուսական ինքնաթիռի եւ անձնակազմի զոհվելու համար մեղքն ամբողջովին ընկած Է իսրայելական կողմի վրա: Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը փոխգործակցույթան տարբեր կապուղիներով քանիցս կոչ Է արել իսրայելական կողմին՝ ձեռնպահ մնալ Սիրիայի տարածքին հարվածներ հասցնելուց, որոնք սպառնալիք են ստեղծում ռուս զինծառայողների անվտանգության համար»,- ասել Է Շոյգուն:
Սեպտեմբերի 18-ին ավելի վաղ Է ՌԴ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Իգոր Կոնաշենկովը լրագրողներին հայտնել Է, որ Իլ-20 ռուսական ռազմական ինքնաթիռը Միջերկրական ծովի երկնքում խոցվել Է Սիրիայի հակաօդային պաշտպանության համակարգի կողմից, քանի որ ռուսական ինքնաթիռով քողարկվում Էին Իսրայելի F-16 կործանիչները: Կոնաշենկովը ճշտել Է, որ սեպտեմբերի 17-ին Մոսկվայի ժամանակով ժամը մոտավորապես 22:00-ին Իսրայելի ռազմաօդային ուժերի F-16 չորս կործանիչներ կառավարվող ավիառումբերով սիրիական օբյեկտներին հարված են հասցրել Լաթաքիա քաղաքի շրջանում:
Կոնաշենկովը նաեւ նշել Է, որ Իսրայելը պլանավորվող գործողության մասին չի նախազգուշացրել Սիրիայում գործող ռուսական զորախմբի հրամանատարությանը: «Թեժ գծով» ծանուցումն ստացվել Է հարվածից մեկ րոպե առաջ, ինչը թույլ չի տվել ռուսական ինքնաթիռը դուրս բերել անվտանգ գոտի»,-հավելել Է նա:
Մոսկվան Իսրայելի գործողությունները գնահատել Է որպես թշնամական եւ պատասխան գործողությունների իրավունք Է վերապահում իրեն: «Իսրայելի այդ սադրիչ գործողությունները գնահատում ենք որպես թշնամական: Իսրայելացի զինվորականների անպատասխանատու գործողությունների հետեւանքով զոհվել Է ռուս 15 զինծառայող: Դա բացարձակապես չի համապատասխանում ռուս-իսրայելական գործընկերության ոգուն»,-հայտարարել Է գեներալը: «Մենք մեզ համարժեք պատասխան գործողությունների իրավունք ենք վերապահում»,-հավելել Է Կոնաշենկովը:

YEREVAN, SEPTEMBER 18, ARMENPRESS. Russian Defense Minister Sergei Shoigu has held a telephone call with his Israeli counterpart Avigdor Lieberman, stating that Israel is solely to blame for the downing of Russia’s Ilyushin Il-20 aircraft over the Mediterranean Sea, the Russian Defense Ministry said on Tuesday, TASS reported.
"The responsibility for the downing of the Russian aircraft and the death of its crew lies solely with Israel. The Russian Defense Ministry used various communication channels on numerous occasions to urge Israel to refrain from conducting airstrikes in Syria, which threaten the security of Russian military personnel," Shoigu said.
According to the Russian defense minister, the irresponsible actions by the Israeli Air Force led to a tragedy, which claimed the lives of 15 Russian military personnel, "despite all existing agreements on preventing dangerous incidents."
"The Russian military command [in Syria] had been notified [of the attack] one minute before the Israeli F-16 jets conducted airstrikes," Shoigu pointed out.
"The Israeli Defense Ministry’s actions are not in the spirit of Russian-Israeli partnership so we reserve the right to take retaliatory steps," the Russian defense chief stressed.
A Russian military plane Ilyushin-20 was shot down by the Syrian air defense over the Mediterranean Sea because Israel’s F-16 fighters used it as a cover, Russian Defense Ministry spokesman Igor Konashenkov told the media on Tuesday, TASS reports.