Իրանական ընկերությունները շինանյութերի գործարաններ կկառուցեն Սիրիայում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շուրջ 180 իրանական ընկերություններ մտադիր են շինանյութերի գործարաններ կառուցել Սիրիայում ավերիչ պատերազմից հետո երկրի վերականգնմանը մասնակցելու համար: Այդ մասին իրանական պատվիրակությունը Սիրիայի բնակարանային շինարարության նախարարին հայտարարել Է Դամասկոսում կայացած հանդիպմանը, ինչի մասին հայտնել Է al-Watan թերթը՝ վկայակոչելով փոխնախարար Մոհամադ Սեյֆին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Սիրիական կողմը իրանական պատվիրակությանը՝ Դամասկոսում Իսլամական Հանրապետության դեսպանության՝ տնտեսության հարցերով խորհրդականի ղեկավարությամբ, առաջարկել Է ստեղծել իրանական ընկերությունների եւ Սիրիայի Արաբական Հանրապետության բնակշինարարության նախարարության ենթակայության տակ գտնվող շինարարական ընկերությունների համատեղ արտադրություններ: Առաջարկվում Է հատուկ ուշադրություն դարձնել այնպիսի օբյեկտների վերականգնմանը, ինչպիսիք են՝ բնակելի տները, ամբարտակները, բժշկական կենտրոններն ու Էլեկտրակայանները:
Ճգնաժամից հետո Սիրիայի վերականգնումն այժմ մղվում Է առաջին պլան: Սիրիայի ԱԳ նախարար Վալիդ Մուալեմն ավելի վաղ հայտարարել Է, որ երկրի ենթակառուցվածքի մոտավորապես 75 տոկոսը ավերված Է պատերազմի հետեւանքով, ընդ որում՝ պետությունն արդեն սկսել Է դրա վերականգնման ծրագրերը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Иранские компании построят в Сирии заводы стройматериалов
Около 180 иранских компаний намерены построить в Сирии заводы стройматериалов для участия в восстановлении страны после разрушительной войны, иранская делегация заявила об этом министру жилищного строительства на встрече в Дамаске. Как передает Арменпресс, об этом сообщает газета al-Watan со ссылкой на заместителя министра Мохаммада Сейфа.
Сирийская сторона предложила иранской делегации во главе с советником по экономике посольства ИРИ в Дамаске создать совместные производства компаний из Ирана и подведомственных министерству жилищного строительства САР строительных компаний. Особое внимание предлагается уделить восстановлению таких объектов, как жилые дома, плотины, медицинские центры и электростанции.
Восстановление Сирии после кризиса выходит сейчас на первый план. Глава МИД Сирии Валид Муаллем ранее заявил, что порядка 75% инфраструктуры страны разрушено в результате войны, при этом государство уже начало программы по ее восстановлению.