Կարինե Կարապետյանը Ռամիլ Սաֆարովի քրոջ նկատմամբ հաղթանակը նվիրել է Սաֆարովի կողմից կացնահարված Գուրգեն Մարգարյանի հիշատակին
Կարինե Կարապետյանը Ռամիլ Սաֆարովի քրոջ նկատմամբ հաղթանակը նվիրել է
Սաֆարովի կողմից կացնահարված Գուրգեն Մարգարյանի հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Խառը մենամարտերի Հայաստանի «Արմֆայթինգ» ֆեդերացիայի պրոֆեսիոնալ մարզիկ Կարինե Կարապետյանը (մականունը՝ Կատոկ, որը ռուսերեն նշանակում է գլանիվ մեքենա) Թբիլիսիի միջազգային մրցաշարի շրջանակում հաղթել է ադրբեջանցի Ռենա Սաֆարովային։ Վերջինս 2004 թվականին Բուդապեշտում քնած ժամանակ հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած Ռամիլ Սաֆարովի քույրն է։
Կարինե Կարապետյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հաղթական լուսանկարն է հրապարակել և մակագրել. «Հաղթանակս նվիրում եմ հայ սպա  Գուրգեն Արտուշի Մարգարյանի հիշատակին»։
Թուրքիայում հատուկ պատրաստություն անցած Ադրբեջանի ԶՈւ սպա Ռամիլ Սաֆարովը 2004թ. փետրվարին մասնակցում էր ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն խաղաղություն»  ծրագրի շրջանակում անգլերենի դասընթացներին, որին մասնակցում էին նաև հայ սպաներ Գուրգեն Մարգարյանն ու Հայկ Մակուչյանը:
2004թ. փետրվարի 19-ի գիշերը Ռամիլ Սաֆարովը թաքուն մտել էր Գուրգեն Մարգարյանի սենյակը և կացնահարել քնած հայ սպային: Երկարատև դատական գործընթացից հետո 2006թ. ապրիլին  Սաֆարովը Բուդապեշտի դատարանի կողմից ցմահ ազատազրկման էր դատապարտվել` 30 տարի առանց ներման իրավունքի: Հունգարական դատարանը բազմիցս հայտարարել էր Սաֆարովի` հայրենիքին արտահանձնելու անհնարինության մասին, սակայն 2012թ. օգոստոսի 31-ին Սաֆարովին արտահանձնեցին Ադրբեջանին, որտեղ մարդասպանին Նախագահ Ալիևն անմիջապես ներում շնորհեց, զինվորական բարձր կոչում տվեց և միանվագ վճարեց  8 տարվա աշխատավարձը: Նույն օրը պաշտոնական Երևանը կասեցրեց դիվանագիտական հարաբերությունները Բուդապեշտի հետ:

YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. Armenian professional MMA fighter Karine Karapetyan has triumphed over Azerbaijan’s Rena Safarova in the Tbilisi International MMA Championship in Georgia. Rena Safarova is the sister of Ramil Safarov, the Azerbaijani army officer convicted for the 2004 shocking murder of Armenian officer Gurgen Margaryan during a NATO training program in Budapest, Hungary. The Armenian lieutenant was 25 years old at the time of his murder.
“I dedicate my victory to the memory of Armenian officer Gurgen Margaryan,” the MMA fighter said on Facebook.
The murder happened during NATO Partnership For Peace English-language courses.
In the night of February 19, 2004 Safarov, armed with an axe, broke into the dormitory room of Gurgen Margaryan and attacked the Armenian officer while he was asleep. He delivered multiple blows to Margaryan with the axe.
After nearly two years of trial, a Budapest court sentenced Safarov to life imprisonment.
However, on August 31, 2012, Safarov was extradited to Azerbaijan, where he received a state-level hero's welcome. President of Azerbaijan Ilham Aliyev promoted Safarov to the rank of major and provided him with over eight years of back pay. The same day, Armenia severed diplomatic ties with Hungary.