Հայ-ռուսական հարաբերությունները հիմնված են փոխադարձ հարգանքի վրա. Նիկոլ Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆրանսիական Le Monde օրաթերթին տված հարցազրույցում անդրադարձել է Հայաստանի վարած արտաքին քաղաքականությանը՝ ընդգծելով, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները հիմնված են փոխադարձ հարգանքի վրա:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողը ՀՀ վարչապետին հիշեցրել է, որ ընտրվելուց հետո նա երեք անգամ հանդիպել է ՌԴ նախագահի հետ ու հարցրել՝ կարո՞ղ է Հայաստանը Ռուսաստանից լիովին անկախ քաղաքականություն վարել:
«Մենք ո՛չ ռուսամետ ենք, ո՛չ հակառուս, ո՛չ ամերիկամետ, ո՛չ եվրոպամետ, ո՛չ իրանամետ: Հայաստանն ինքնիշխան պետություն է, և իմ կառավարությունը հանդես է գալիս բացառապես մեր ժողովրդի և մեր երկրի շահերից: Դա պարզ էր Ռուսաստանի նախագահի հետ իմ առաջին բանակցություններից հետո, որոնք ընդգծում էին նրա հարգանքը մեր ազգային ինքնիշխանության սեփական արտաքին քաղաքականությունը վարելու իրավունքի նկատմամբ: Երբ ես ընդդիմություն էի, նա չի միջամտել՝ կանխելու մեր հեղափոխությունը: Նա չի միջամտել նաև հետո, երբ ես դարձա վարչապետ: Մեր հարաբերությունները հիմնված են փոխադարձ հարգանքի վրա»,- պատասխանել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Armenia-Russia relations are based on mutual respect, says Prime Minister Nikol Pashinyan
YEREVAN, SEPTEMBER 15, ARMENPRESS. In an interview to the French Le Monde newspaper, Prime Minister Nikol Pashinyan addressed Armenia’s foreign policy, emphasizing that the relations with Russia are based on mutual respect.
Le Monde noted that Pashinyan has already met with Russian President Vladimir Putin three times since taking office, and asked if Armenia might conduct a foreign policy entirely independent from Russia.
“We are neither pro-Russian, nor anti-Russian, nor pro-American, nor pro-European, nor pro-Iranian. Armenia is a sovereign state, and my government is proceeding exclusively from the interests of our people and our country. This was clear after my first talks with the Russian president, where his respect towards our right to conduct our own foreign policy of our national sovereignty was emphasized. When I was the opposition, he [Putin] did not interfere to prevent our revolution. He did not interfere also after I took office as Prime Minister. Our relationship is based on mutual respect,” Pashinyan told Le Monde.