Ադրբեջանական լրատվամիջոցները իրավապաշտպան Էմին Հուսեյնովին մեղադրում են հայերի հետ ընթրելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարշավայում սեպտեմբերի 10-ից մեկնարկած ԵԱՀԿ մարդու իրավունքների, օրենքի գերակայության ու ժողովրդավարության վերաբերյալ տարեկան համաժողովին մասնակցել է նաև ադրբեջանցի իրավապաշտպան Էմին Հուսեյնովը:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում են ադրբեջանական իշխանամետ լրատվամիջոցները:
Մշտապես ալիևյան ռեժիմի քննադատությամբ աչքի ընկնող Հուսեյնովը Վարշավայում հանդիպել է Լեհաստանի հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ, խորհրդակցություններ ունեցել հայկական հասարակական կազմակերպությունների հետ:
Հանդիպումներից հետո ադրբեջանցի իրավապաշտպանը հայերի հետ ճաշել է Վարշավայում գտնվող Golden Apricot ռեստորանում, որը հայերի սիրելի վայրն է:
Իրավապաշտպանի հայերի հետ ունեցած ընթրիքը զայրույթ է առաջացրել Ադրբեջանի իշխանական և հասարակական շրջանակներում, ինչն իր արտահայտությունն է գտել մամուլում:
Այս ամենը ևս մեկ անգամ վկայում է, որ միջազգային ամբիոններում ադրբեջանական իշխանությունների կողմից քարոզվող «հանդուրժողականությունն» ամբողջությամբ կեղծիք է:
Հնարավոր է, որ Հուսեյնովը հայերի հետ ունեցած հանդիպումների և ընթրիքի պատճառով ենթարկվի Բաքվի բռնապետի և նրա ռեժիմի հետապնդումներին, անգամ մեղադրվի «պետական դավաճանության» մեջ, ինչպես նախկինում արվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի հասարակությունների միջև շփումների օգտին հանդես եկած ադրբեջանցի հայտնի իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսի պարագայում:

Azerbaijani media blames human right activist Emin Huseynov for having dinner with Armenians
YEREVAN, SEPTEMBER 14, ARMENPRESS. Azerbaijani human rights activist Emin Huseynov attended the OSCE Annual Conference on human rights, the rule of law and democracy that kicked off on September 10 in Warsaw, ARMENPRESS reports Azerbaijani pro-governmental media outlets inform.
Huseynov, who is famous for regularly criticizing the Aliyev regime, met in Warsaw with the representatives of the Armenian community of Poland and had consultations with the Armenian NGOs.
After the meeting Emin Huseynov had dinner with Armenians at Golden Apricot restaurant in Warsaw, which is the beloved place of Armenians.
This became a reason of wrath among the Azerbaijani pro-governmental circles, reflected in media.
This shows that the “tolerance” propagated by Azerbaijani leadership in international arenas is a complete falsehood.
It’s not ruled out that Huseynov may be persecuted by the Aliyev regime, even be accused of “state treason” like what happened to famous Azerbaijani human rights activist Leyla Yunus who voiced for interactions between the Armenian and Azerbaijani publics.