«Ֆլորենս» փոթորիկը թուլացավ մինչեւ առաջին կատեգորիա
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի ափերին մոտեցող «Ֆլորենս» փոթորիկը թուլացել Է մինչեւ առաջին կատեգորիա: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ԱՄՆ-ի փոթորիկների նախազգուշացման ազգային ծառայությունը: Ավելի վաղ հայտնի Էր դարձել, որ փոթորիկը թուլացել Է մինչեւ երկրորդ կատեգորիա:
Փոթորկի քամիների արագությունը ժամում 177 կիլոմետրից նվազել Է մինչեւ 150 կմ: Այժմ այն գտնվում Է Հյուսիսային Կարոլինայի նահանգի Մորհեդ քաղաքից 80 կմ հարավ ընկած շրջանում:
Ծառայությունը նախազգուշացնում Է, որ առաջիկա օրերին «Ֆլորենս»-ի մոտենալու կապակցությամբ կմեծանան հեղեղումների հավանականությունը:
Ավելի քան 10 մլն մարդ Է հայտնվել այս սեզոնում ամենավտանգավոր փոթորկի՝ «Ֆլորենս»-ի ճանապարհին: Փոթորկի կապակցությամբ արտակարգ դրության ռեժիմ Է սահմանվել Ջորջիայի, Վիրջինիայի, Հյուսիսային Կարոլինայի, Հարավային Կարոլինայի, Մերիլենդի նահանգներում, ինչպես նաեւ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ураган "Флоренс" ослаб до первой категории
Наступающий на побережье США ураган "Флоренс" ослаб до первой категории, сообщает национальная служба США по предупреждению ураганов (NHC).
Ранее стало известно, что ураган ослаб до второй категории.
Скорость ветров урагана упала со 177 до 150 километров в час. Сейчас он находится в 80 километрах к югу от города Морхед в штате Северная Каролина,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Служба предупреждает, что в ближайшие дни в связи с приближением "Флоренс" повысится угроза наводнения.
Более 10 миллионов человек оказались на пути самого опасного в этом сезоне урагана "Флоренс". Режим ЧП объявлен в связи с ураганом в штатах Северная и Южная Каролина, Виргиния и Мэриленд, а также в столице страны Вашингтоне.