Ներքին զորքերի ծառայող Տիգրան Աբգարյանը սպանվել էր հատուկջոկատայինների կողմից. ՀՔԾ պետը նոր բացահայտումներ ներկայացրեց Մարտի 1-ից
Ներքին զորքերի ծառայող Տիգրան Աբգարյանը սպանվել էր հատուկջոկատայինների
կողմից. ՀՔԾ պետը նոր բացահայտումներ ներկայացրեց Մարտի 1-ից
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանը մանրամասներ ներկայացրեց Մարտի 1-ի քրեական գործից: Սեպտեմբերի 11-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը ՀՀ ՀՔԾ պետը նախ հիշեցրեց, որ իրենք հայտնաբերել են 0038 հույժ գաղտնի հրամանը, որը շուրջ 10 տարի քրեական գործում չի եղել: «Երբ հայտնաբերվեց գաղտնի հրամանը, պարզ դարձավ, որ բանակը մասնակցել է այդ իրադարձություններին: Ընդ որում՝ բանակը մասնակցել է՝ սկսած փետրվարի 23-ից, և գաղտնի հրամանով  կատարվել է ձևակերպում, որ ընտրության արդյունքներն ազատ և արդար գնահատելուց հետո որոշ անհատներ և կազմակերպություններ չեն ընդունում դրանք, խժդժություններ են առաջացնում: Խնդրում եմ հաշվի առնել, որ այս հրամանն արձակվել է փետրվարի 23-ին, այսինքն,Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից ընտրության արդյունքների հրապարակումից մեկ օր առաջ: Այսինքն, մեկ օր առաջ արդեն Ռոբերտ Քոչարյանը և Միքայել Հարությունյանը տեղյակ էին, որ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը պետք է Սերժ Սարգսյանին ճանաչի հաղթող թեկնածու, և միջազգային կառույցները պետք է այս ընտրությունները դիտարկեն ազատ և արդար: Եվ այս պարագայում ստորագրվում է հրաման, որ բանակը բերեն զորանոցային վիճակի և կանխել այդ խաղաղ ցույցերը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Սասուն Խաչատրյանը:
Նա հավելեց՝ երբ պարզվել է, որ 0038 հրամանով ստեղծվել են կայուն և շարժուն խմբերը, դրանից հետո Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները հանդես են եկել հայտարարություններով, թե այդ խմբերը ստեղծվել են նրա համար, որպեսզի թույլ չտան, որպեսզի Գագիկ Մելքոնյանը և Մանվել Գրիգորյանը բանակը ինչ-որ գործընթացների մեջ ներգրավեն: «Նրանք այնպիսի փաստարկներ էին բերում, որոնք առնվազն լուրջ չեն: Դրանից հետո ասացին, որ բանակը չի մասնակցել մարտի 1-ի իրադարձություններին, այլ բերվել է զորանոցային վիճակի: Մեր քննությամբ արդեն հիմնավորվել է, որ բանակը ոչ միայն մասնակցել է մարտի 1-ի իրադարձություններին, բանակը կրակել է, բանակը կրակել է մարդկանց բնակարանների ուղղությամբ: Մենք ունենք կոնկրետ ապացույցներ, որ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողները ավտոմատ հրազենից կրակոց են արձակել Լեո փողոցի շենքերի ուղղությամբ, այն բանից հետո, երբ այդ պատշգամբներից, ինչ-որ մի տեղից վառվող շիշ է նետվել: Այսինքն, բանակն ամբողջ ծավալով մասնակցել է այս գործողություններին»,- մանրամասնեց Սասուն Խաչատրյանը:
ՀՀ ՀՔԾ պետը ևս մեկ բացահայտում արեց՝ ընդգծելով, որ հասարակությունը պետք է իմանա, թե իրականում ինչ է տեղի ունեցել: «Այս գաղտնի հրամանից հետո, երբ որոշվել է Երևանում հավաքել տարբեր զորամիավորումներից զինծառայողների, շաբաթներով սահմանին կանգնած զինվորները հերթապահել են առանց հերթափոխի, ստեղծվել են վտանգավոր պայմաններ, ինչի արդյունքում նաև դիվերսիա է եղել: Այսինքն, այս ամենն ազդել է բանակի մարտունակության վրա: Իսկ ամենախայտառակ բանը, որ արել են բանակի հետ, պաշտոնյաների կողմից մեր բանակի զինվորներին վարձկաններ սարքելն է: Քրեական գործով արդեն իսկ հիմնավորվել է, որ օլիգարխների կողմից այդ ընթացքում՝ փետրվարի 23-ից մինչև մարտի 7-8-ն ընկած ժամանակահատվածը, բանակի զինվորներին բաժանվել են գումարներ, նրա համար, որպեսզի նրանք պաշտպանեն իրենց, իրենց ունեցվածքը, իրենց քաղաքական նկրտումները»,- ընդգծեց Խաչատրյանը՝ ներկայացնելով փաստաթղթային ապացույցներ:
Նա ցույց տվեց ՀՔԾ քննիչի կողմից առգրավված մատյանը, որտեղ հատ առ հատ նշված են այն զինծառայողները, ովքեր գումարներ են ստացել, նշված են նաև գումարների չափերը, իսկ այդ անունների դիմաց առկա են այդ զինծառայողների, նրանց հրամանատարների ստորագրությունները: «Այդ գումարները հանվել են օլիգարխների, պետական բարձր պաշտոններ զբաղեցնող անձանց հաշիվներից: Կոնկրետ անձանց հաշիվները կհրապարակենք ավելի ուշ: Ես չգիտեմ, թե ինչպես են սրա բացատրությունը տալու մեր երկրի նախկին ղեկավարները, թե ինչպես են նրանք մեր բանակի զինվորներին դարձրել վարձկաններ և հանել ժողովրդի դեմ»,- ասաց նա՝ ընդգծելով, որ անունները կտա հետագայում:
ՀՔԾ պետը հաստատեց, որ այդ օրերին օլիգարխների թիկնապահներին զրահաբաճկոններ են բաժանել: Նա նշեց, որ քրեական գործով ձեռք են բերվել ապացույցներ, որ դա իրականություն է: «Պաշտպանության նախարարության պահեստներից ստացվել են մեծ քանակությամբ զինվորական հագուստներ, որոնք բաժանվել են օլիգարխների թիկնապահներին:  Ում են, բաժանվել, ինչի համար են բաժանվել, այս պահին չեմ ասի: Թե ում են բաժանվել, դրա մասին բոլորդ կտեղեկանաք քննության ավարտին»,- մանրամասնեց Խաչատրյանը:
Սասուն Խաչատրյանը ևս մեկ ուշագրավ բացահայտում արեց: Նա շեշտեց, որ մարտի 1-ի զոհերից ներքին զորքերի զինծառայող Տիգրան Աբգարյանի մահվան հանգամանքներն առավել քան մշուշոտ էին, ուստի իրենք այդ ուղղությամբ բավականին լուրջ աշխատանք են տարել: «Այսօր կարող ենք վստահությամբ ասել, որ Տիգրան Աբգարյանը սպանվել է հատուկջոկատայինների կողմից, մենք այդ մասին ունենք հստակ ապացույցներ: Տիգրան Աբգարյանը սպանվել է այն ժամանակ, երբ արդեն իսկ Ռոբերտ Քոչարյանն արտակարգ դրություն էր մտցրել, սակայն որևէ հրազենային վիրավորում ստացած զինծառայող չկար: Մեր տարբերակն այն է, որ Տիգրան Աբգարյանին  հրազենային վիրավորում է հասցվել նրա համար, որպեսզի Ռոբերտ Քոչարյանի այն խոսքերը, թե մենք ունենք զոհեր, հիմնավորվի, ինչը նախաքննությամբ հիմնավորվել է»,- ասաց Սասուն Խաչատրյանը:
Սասուն Խաչատրյանը նաև մանրամասներ ներկայացրեց մարտի 1-ի իրադարձությունների ընթացքում «Չերյոմուխա» տեսակի զենք  կիրառելու վերաբերյալ: «Բացահայտում անեմ գործի քննության հետ կապված: Այս պահին այս գործն ամբողջ ծավալով քննվում է: Մենք հիմք չենք ընդունում նախորդ քննության որևէ տվյալ: Զրոյից այս գործը քննվում է և բացահայտումները, որ ասացի, այս քննության արդյունքներն են: Բոլոր զինծառայողներին անուն առ անուն ունենք, որ փող են ստացել: Բոլորը, նրանց հրամանատարները: Կպարզենք նաև կրակողներին: Ինչ վերաբերում է «Չերյոմուխա» կրակողներին, այս ուղղությամբ նույնպես քննություն արվում է: Նախկինում ներքին զորքերի 4 ծառայողի մեղադրանք է առաջադրվել դա կիրառելու համար: Առաջադրվել է մեղադրանք կանոնները խախտելու համար, ինչը լուրջ մեղադրանք չէ, քանի որ մենք ունենք տվյալներ, որ դատաձգաբանական և դատաբժշկական փորձաքննություններով է հիմնավորվել, որ եղել են նշանառու կրակողներ «Չերյոմուխա»-ով և որևէ անզգուշության մասին խոսք չկա»- եզրափակեց նա:

BREAKING: Police casualty of March 1 events was gunned down by special forces, says SIS chief
YEREVAN, SEPTEMBER 11, ARMENPRESS. Director of the Special Investigative Service Sasun Khachatryan has disclosed new details over the ongoing March 1 investigation.
Speaking to reporters today at a press conference which was initially about the wiretapping of a phone conversation between him and National Security Service director Arthur Vanetsyan, he first of all said that they have discovered the top secret 0038 order, which hasn’t been included in the criminal case for more than 10 years.
“When the top secret order was discovered it became clear that the army has participated in these events. Moreover, the army has taken part since February 23 [2008], and by the secret order a terming was made what after assessing the election results as fair and free certain individuals and organizations do not accept it and are causing unrest. Please take into account that the order was issued on February 23rd, meaning one day before the central electoral commission published the election results. Meaning, one day ahead Robert Kocharyan and Michael Harutyunyan were aware that the central electoral commission was to declare Serzh Sargsyan as the winning candidate, and that international structures were to assess this election as free and fair. And in this case an order is signed to bring the army to a barracks state and to prevent the peaceful demonstrations,” Khachatryan said.
He said that when the investigation revealed that under the 0038 order mobile and stationed groups were formed, Robert Kocharyan’s lawyers made statements claiming that these groups were formed in order not to allow Gagik Melkonyan and Manvel Grigoryan to involve the army in certain processes.
“They were making such arguments which to say the least aren’t serious. After this they said that the army didn’t participate in the March 1 events, and that it was brought to a barracks state. Our investigation has already revealaed that not only has the army taken part in the March 1 events, it has opened gunfire, the army has shot at the direction of people’s apartments. We have specific evidence that servicemen of the armed forces of Armenia have opened automatic gunfire in the direction of the buildings in Leo Street [Yerevan], after a burning bottle has been thrown from someplace in the balconies. Meaning, the army has taken part in those operations with its entire volume,’ Khachatryan said.
The SIS chief made one more disclosure, stressing that the public must know what has really taken place. He said that the secret order has led to soldiers being on duty without shifts to replace them, and that dangerous conditions were created, which has even led to a sabotage act. “This all has impacted the combat readiness of the army. While the most embarrassing thing that they have done with the army is that officials have turned merceneraies out of our soldiers. The criminal case has already found out that during this period, from February 23 to March 7-8, soldiers of the army have been given money by oligarchs, in order to defend them, their possessions, their political aspirations,” Khachatryan said, presenting documents.
He showed paperwork including the names of the servicemen who have been paid. He said more details will be disclosed soon.
He said that bodyguards of oligarchs have been given armored vests during those days from the defense ministry’s storage facilities.
Perhaps one of the most scandalous disclosure of Khachatryan was the circumstances surrounding the death of servicemen of the internal troops Tigran Abgaryan, one of the 10 deaths of the March 1 events. 8 of the casualties were civilians while two were soldiers.
Khachatryan said that Tigran Abgaryan has been killed by special forces. “We have special evidence over this”, he said. “Tigran Abgaryan was killed when Robert Kocharyan had already declared a state of emergency, but there were no wounded servicemen yet. Our version is that Abgaryan received a gunshot wound in order for Robert Kocharyan’s speech about having casualties to be justified,” he said.