Իմ այցը Ցեղասպանության հուշահամալիր խորհրդանշում է ամբողջ ֆրանկոֆոն ընտանիքի հիշողությունը. Միկաել Ժան
Իմ այցը Ցեղասպանության հուշահամալիր խորհրդանշում է ամբողջ ֆրանկոֆոն
ընտանիքի հիշողությունը. Միկաել Ժան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միկաել Ժանը վստահ է՝ մարդկությունը պետք է շարունակի ապրել խաղաղության և համերաշխության մեջ, բոլոր ժողովուրդները պետք է շարունակեն ապրել միասին: Այս մասին Ժանն ասաց «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում:
Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը սեպտեմբերի 11-ին այցելել էր Ծիծեռնակաբերդ՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Արդեն երկրորդ անգամ Հայաստան այցելող Միկաել Ժանը նշեց, որ իր այցը Ցեղասպանության հուշահամալիր խորհրդանշում է ամբողջ ֆրանկոֆոն ընտանիքի հիշողությունը:
«Ապրել միասին». սա հենց այն կարգախոսն է, որի ներքո Երևանում անցկացվելու է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովը: Դրան մասնակցելու են ֆրանկոֆոն ընտանիքի անդամ երկրների ղեկավարները»,- նշեց Ժանը՝ շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանին նման կարգախոս ընտրելու համար:
Ծիծեռնակաբերդ այցելությունից հետո Միկաել Ժանը կիսվեց տպավորություններով՝ մեջբերելով ֆրանսիացի գրող և գրաքննադատ, ակադեմիկոս, գրականության Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Անատոլ Ֆրանսի խոսքերը. «Այն մի փոքր արյունը, որ դեռ մնում է, թանկագին է, ու դրանից մի հերոսական սերունդ է ծնվելու: Մի ժողովուրդ, որը չի ցանկանում մեռնել, չի մեռնի»:
Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարն առաջին անգամ Հայաստան է այցելել 2015 թվականին, երբ Հայաստանը հյուրընկալում էր Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության մշտական խորհրդի և նախարարական խորհրդի նիստերը: Առաջին այցի ընթացքում տիկին Ժանը ծառ էր տնկել Ծիծեռնակաբերդի ծառուղում: Այս այցի շրջանակում նա չմոռացավ ջրել ավելի վաղ իր տնկած ծառը:

Мой визит к Мемориалу геноцида символизирует память всей семьи Франкофонии: Микаель Жан
Генеральный секретарь международной организации Франкофонии Микаель Жан уверена, что человечество должно продолжать жить в мире и согласии, все народы должны жить вместе. Об этом она заявила в беседе с «Арменпресс».
Генеральный секретарь международной организации Франкофонии 11 сентября посетила Цицернакаберд, воздав дань уважения памяти жертв Геноцида армян.
Посетив Армению уже во второй раз, Микаель Жан отметила, что визит к Мемориалу геноцида символизирует память всей семьи Франкофонии.
““Жить вместе” – это как раз тот девиз, под которым в Ереване будет проводится саммит международной организации Франкофонии. В нем примут учатие руководители стран-членов семьи Франкофонии”, - отметила Микаель Жан, поблагодарив Армению за этот девиз
После посещения Цицернакаберда, Микаель Жан поделилась своими впечатлениями, проицитировав французского писателя и критика, академика, лауреата Нобелевской премии Анатоля Франса: “Та небольшая доля крови, которую она (Армения) ещё сохранила есть драгоценная кровь, из которой родится героическое потомство. Народ, который не хочет умирать, не умрет”.
Генеральный секретарь международной организации Франкофонии впервые посетила Армению в 2015 году, когда в Армении проходили заседания Постоянного совета международной организации Франкофонии и Министерского совета. В ходе своего первого визита Микаель Жан посадила дерево на аллее Цицернакаберда. Во время нынешнего визита она не забыла полить посаженное ею дерево.