Հովիկ Աբրահամյանին մեղադրանք է առաջադրվել երկու հոդվածներով
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  «Ավազահատիկ» ՍՊԸ-ում կատարված չարաշահումների գործով ՀՀ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական հոդվածի 309 հոդվածի 1 մասի (Պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը) և 310 հոդվածի (Ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելը) հատկանիշներով: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրին ՀՔԾ մամուլի ծառայությունից: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել բնակավայրից չհեռանալու մասին ստորագրությունը:
Ավելի վաղ, ՀՀ նախկին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է, որ սեպտեմբերի 4-ին Հատուկ քննչական ծառայության կողմից որպես վկա իրեն հարցաքննելու ծանուցում է ուղարկվել, այնուհետև մեղադրանք առաջադրել և  բնակավայրից չհեռանալու մասին ստորագրությամբ բաց թողնվել:
Ըստ ՀՀ քննչական կոմիտեի  ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության կոռուպցիոն, սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների և կիբեռհանցագործությունների քննության վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել` ՀՀ օրենսդիր և գործադիր մարմինների պատասխանատու անձանց կողմից պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու, խարդախություն կատարելու առերևույթ դեպքերի վերաբերյալ և որոշում կայացվել քրեական գործն ըստ քննչական ենթակայության ուղարկելու մասին։
«Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության տնօրենի կողմից ներկայացված հաղորդման հիման վրա հարուցված քրեական գործով ձեռնարկված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ ընկերությունը հիմնադրվել է 2000 թվականին և Արարատի մարզում զբաղվել է հանքարդյունաբերությամբ։ Ներգրավելով վարկային միջոցներ՝ կատարել է շուրջ 80 000 ԱՄՆ դոլարի կապիտալ ներդրում՝ ձեռք բերելով ավազի լվացման և մաղման հոսքագծեր, սակայն 2008 թվականին բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք ստեղծել են արհեստական խոչընդոտներ՝ պահանջելով ընկերության բաժնեմասերի 60 տոկոսը՝ նշելով, որ հակառակ պարագայում հանքերը չեն շահագործվի։ Ընդ որում՝ բաժնեմասերի 60 տոկոսը պահանջվել է ձևակերպել երկու տարբեր անձանց անունով՝ յուրաքանչյուրին 30 տոկոս։
Բացի այդ, պարզվել է նաև, որ Նորամարգի համայնքի ղեկավարը հայցադիմում է ներկայացրել դատարան՝ հողատարածքի վարձակալության վերաբերյալ «Ավազահատիկ» ՍՊ ընկերության տնօրենի հետ ավելի վաղ ստորագրված պայմանագիրը լուծարելու վերաբերյալ։ Նշված հողատարածքում ընկերությունն զբաղվում էր ավազի հանույթով։ Դատարանը բավարարել է հայցադիմումը, որից հետո նոր պայմանագիր է ստորագրվել տվյալ հողատարածքի վարձակալության վերաբերյալ այլ սեփականատերերի հետ:
ՍՊ ընկերության հիմնադիրը և այլ վկաներ իրենց ցուցմունքներում առերևույթ չարաշահումներին առնչություն ունեցած անձանց թվում մատնանշել են Հովիկ և Ջոնիկ Աբրահամյանների, Ալիկ Սարգսյանի անունները:

Овику Абрамяну предъявлено обвинение по двум статьям
По делу  о злоупотреблениях в компании «Авазаатик» экс-премьеру  Овику Абрамяну  предъявлено обвинение по двум статьям – ч.1 ст. 309 (превышение должностных полномочий) и  ст.310 (незаконное  участие  в  предпринимательской  деятельности).
Об этом сообщали в ответ на запрос Арменпресс   в Специальной  следственной службе. В качестве  меры  пресечения  избрана подписка о невыходе  из квартиры.
Ранее экс-премьер РА  Овик  Абрамян сообщил о выдвинутом против  него обвинении.
На  своей  странице в Facebook Абрамян написал, что 4 сентября  он  был  вызван по  повестке из Специальной  следственной службы в качестве  свидетельства, но затем ему  предъявили обвинение и отпустили под подписку о невыходе  из квартиры.
В  управлении по коррупционным делам, преступлениям против  собственности и киберпреступлений  Главного управления  по особо важным делам СК РА собраны  материалы о превышении ответственными лицами законодательного и исполнительного органов  своих полномочий, о мошенничестве  и др.
На  основании показаний  директора  компании «Авазаатик» возбуждено уг/дело и в результате  следственных мероприятий  выяснилось, что с 2000г. компания  занималась  горнодобывающей  деятельностью в Араратской  области, вложила  около 80 000 долларов на приобретение  линий  по промывке песка. Однако в 2008г.  высокопоставленные  лица стали чинить им препоны, вымогая 60% прибыли компании, которые  требовалось оформить на имя двух лиц – по 30% каждому из них.
Выяснилось также что глава общины  Норамарг представил в  суд иск о расторжении ранее заключенного с директором ООО «Авазаатик» договора о аренде  участка. Суд удовлетворил иск, после  чего был заключен новый  договор об аренде  - с другими лицами.
Директор ООО «Авазаатик» и другие  свидетели назвали имена  Овика и Джоника Абрамянов  и Алика Саргсяна в  числе замешанных в злоупотребления.