Սեպտեմբերի 9-ից սկսած յուրաքանչյուր կիրակի ՀՀ նախագահի նստավայրի դարպասները բաց կլինեն հանրության համար
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահի նստավայրում սկիզբ առած նոր ավանդույթի համաձայն, սեպտեմբերի 9-ից սկսած, յուրաքանչյուր կիրակի ժամը 12:00-ից մինչեւ 19:00-ն Հանրապետության նախագահի նստավայրիդարպասները բաց կլինեն հանրության համար:
«Նախագահի նստավայրի բացօթյա տարածքն ու հարակից այգին նրանց համար կարող են դառնալ այցելության եւ զբոսանքի հետաքրքիր վայր»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասված է ՀՀ նախագահի գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունում:

Starting from September 9 gates of Presidential Residency of Armenia will be open for the public each Sunday
Starting from September 9 gates of Presidential Residency of Armenia will be open for the
public each Sunday
YEREVAN, SEPTEMBER 8, ARMENPRESS. According to the new tradition that has started at the Presidential Residency of Armenia, starting from September 9 the gates of the residency of the President of Armenia will be open for the public from 12:00 to 19:00 each Sunday.
“The open air area of the Presidential Residency and the nearby garden can become an interesting place for them for visiting and walking”, ARMENPRESS reports reads the press release issued by the office of the Armenian President.