Բրազիլիայի նախագահի թեկնածուին դանակահարել են նախընտրական հանրահավաքի ժամանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրազիլիայի նախագահի թեկնածու Ժաիր Բոլսոնարուն դանակահարվել Է Ժուիս դի Ֆորա քաղաքում կայացած նախընտրական հանրահավաքի ժամանակ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 6-ին հայտնել Է Associated Press գործակալությունը:
Ցանցում տարածվում Է տեսանյութ, որը նկարահանվել Է մահափորձի պահին. դրանում երեւում Է Բոլսոնարուն, որը մարզաշապիկով Է, առանց զրահաբաճկոնի եւ շփվում Է իր կողմնակիցների բազմության հետ: Հանկարծ կտրուկ շարժումով նա բռնում Է փորն ու անհետանում տեսադաշտից: Քաղաքական գործչի որդին հայտնել Է, որ հոր վերքը մակերեսային Է եւ չի սպառնում նրա կյանքին:
Ժաիր Բոլսոնարուին տեղափոխել են Ժուիս դի Ֆորայի հիվանդանոցներից մեկը: Սակայն ավելի ուշ Ֆլավիու Բոլսոնարուն իր Twitter-ում գրել Է, որ հայրը ծանր վերք Է ստացել. վնասվել են լյարդը եւ թոքերը, նա շատ արյուն Է կորցրել եւ փաստորեն մահամերձ Էր, բայց բժիշկներին հաջողվել Է կայունացնել նրա վիճակը: Բոլսոնարուն ժողովրդականության ցուցանիշով երկրորդ թեկնածուն Է Բրազիլիայի նախկին նախագահ Լուլա դա Սիլվայից հետո, որին դատարանն արգելել Է մասնակցել ընտրություններին: Քաղաքական գործիչը հայտնի Է ծայրահեղ աջ հայացքներով, ինչպես նաեւ ազգայնական, ռասիստական հայտարարություններով: Բրազիլիայի նախագահական ընտրությունները նշանակված են 2018 թվականի հոկտեմբերին, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Президентские выборы в Бразилии пройдут в октябре 2018 года.
Кандидат в президенты Бразилии Жаир Болсонару был ранен ножом во время предвыборного митинга в городе Жуис-ди-Фора, как передает Арменпресс, об этом сообщает в четверг информагентство Associated Press.
В сети распространяется видео, снятое в момент покушения: на нем видно, как Болсонару, одетый в футболку, без бронежилета, общается с толпой сторонников, резко хватается за живот и исчезает из виду.
Информация о рекламе в Твиттере и конфиденциальность
Сын политика сообщил, что ранение отца поверхностное и его жизни ничего не угрожает. Жаира Болсонару отвезли в одну из больниц Жуис-ди-Форы. Однако позже Флавиу Болсонару написал в своем твиттере, что рана оказалась серьезной: повреждены печень и легкие, отец потерял много крови и был практически при смерти, однако врачам удалось его стабилизировать.
Болсонару является вторым по популярности кандидатом после экс-президента Бразилии Лулы да Силвы, которому суд запретил участвовать в выборах. Политик известен крайне правыми взглядами, а также националистическими, расистскими, гомофобными и женоненавистническими высказываниями.