Աժ պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանը հայ-ռուսական հարաբերություններում անհանգստանալու առիթ չի տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ռուսական հարաբերություններում անհանգստանալու որևէ բան չկա, մեր ռուս գործընկերները պարզապես ուսումնասիրում են մեզ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ սեպտեմբերի 6-ին Ազգային Ժողովում այս մասին լրագրողներին հայտնեց ՀՀ ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանը:
«Մեր գործընկերների համար անհասկանալի իրադարձություններ տեղի ունեցան Հայաստանում. 10 օրվա ընթացքում իշխանափոխություն տեղի ունեցավ ու իշխանության եկավ մի ուժ, որը եղել է ընդդիմություն: Գերտերությունները, ոչ միայն Ռուսաստանը, ուսումնասիրում են Հայաստանի այսօրվա իշխանությունը»,- ասաց Սիմոնյանը:
Նրա խոսքով՝ իրենք շարունակելու են պահպանել լավ հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ:
« Անհանգստանալու որևէ բան չկա հայ-ռուսական հարաբերություններում: Դրանք լավ մակարդակի վրա են, և մենք անելու ենք ամեն ինչ, որպեսզի այդ հարաբերություններն ավելի լավանան»,- նշեց Ալեն Սիմոնյանը:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը սեպտեմբերի 8-ին կհանդիպեն Մոսկվայում: Կողմերը բարձր մակարդակի հայ-ռուսական բանակցություններ կվարեն:
Սա կլինի Փաշինյանի երրորդ այցը Ռուսաստան. ավելի վաղ նա Պուտինի հետ հանդիպել էր մայիսի 14-ին Սոչիում՝ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովին, ապա հունիսի 13-ին՝ Մոսկվայում՝ ֆուտբոլի Աշխարհի առաջնության բացման արարողության շրջանակում:

Депутат Ален Симонян в армяно-российских отношениях не видит причин для беспокойства
В   армяно-российских отношениях нет  причин для  беспокойства, наши  российские  коллеги просто приглядываются к  нам.
Как  передает Арменпресс, так заявил  в беседе с журналистами в НС РА 6 сентября депутат фракции «Елк» Ален Симонян.
«Произошли непонятные для  наших коллег события: всего за 10 дней  произошла  смена  руководства и к власти пришла сила, которая до этого была  в  оппозиции. Не только Россия, но и другие  сверхдержавы просто приглядываются и изучают сегодняшнюю власть в  Армении», - сказал Симонян.
По его словам, мы  и дальше сохраним хорошие  отношения  с Россией.
«В   армяно-российских отношениях нет  причин для  беспокойства. Они  на хорошем уровне, и мы  сделаем все, чтобы  поднять их на новую ступень», - сказал Симонян.
8 сентября в Москве состоится встреча премьер-министра РА Никола Пашиняна и  президента  РФ Владимира  Путина.
Это будет третий  визит Пашиняна в  Россию: ранее он встречался с Путиным 14 мая в Сочи – на саммите НАЭС, и 13 июня в  Москве – на открытии Чемпионата мира.