Խաղողագործները փակել են Արմավիր-Երևան ճանապարհը. նրանք բողոքում են խաղողի մթերման գներից
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արմավիրի մարզի տասնյակ համայնքների բնակիչները փակել են Արմավիր-Երևան ճանապարհը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, խաղողագործները բողոքում են խաղողի մթերման գներից:
Գյուղացիները խաղող մթերող կազմակերպություններից պահանջում են խաղողը մթերել ոչ թե 140 դրամով, այլ ինչպես ավելի վաղ խոստացել էին՝ 160 դրամով: Նրանք նշում են, որ գարնանը իրենց խոստացել են, որ խաղողը մթերելու են 160 դրամով, բայց հիմա մթերման գին են սահմանել 140 դրամը:
Խաղողագործներից մեկն էլ ընդգծեց, որ բոլոր մթերող կազմակերպությունները մի քանի օր 160 դրամով են մթերել, բայց «Արարատ» կոնյակի գործարանը հայտարարել է, որ 140 դրամով է մթերելու, ինչից հետո բոլորը սահմանել են 140 դրամ մթերման գին:
Գյուղացիները շեշտում են, որ 140 դրամը իրենց ձեռնտու գին չէ, քանի որ խաղողի մեկ կիլոգրամի ինքնարժեքն է այդքան:
Խաղողագործների հետ հանդիպեց «Արարատ» կոնյակի գործարանի Արմավիրի մասնաճյուղի տնօրեն Արթուր Սարգսյանը: Նա պնդեց, որ գյուղացիներից խաղողի մթերման գների հետ կապված առաջին անգամ է բողոք լսում: «Խաղողի մթերման գինն այս տարի որոշվել է 140 դրամ: Եթե դուք ունեք այլ պահանջներ, կցանկանաք այլ հարցեր առաջ քաշել, ես ղեկավարությանը կներկայացնեմ, ղեկավարությունը կորոշի՝ բարձրացնել, թե ոչ»,- ասաց Սարգսյանը՝ մանրամասնելով, որ գյուղացիների հետ կնքված պայմանագրերում խաղողի մթերման գին երբեք չի նշվել և հիմա էլ նշված չէ:
Նա հավելեց, որ կոնյակի գործարանը միշտ խաղողի մթերման գին է նշել, որի հետ գյուղացիները համաձայն են եղել: «Այս տարի գին է որոշվել, համաձայն չեք, շատ լավ, մենք ձեր անհամաձայնությունը կհաղորդենք ղեկավարությանը, իրենք ինչ-որ լուծում կտան: Ես հիմա մեր զրույցի մանրամասները շատ արագ կփոխանցեմ, պատասխանները դուք կստանաք»:

Виноградари перекрыли трассу Армавир–Ереван, протестуя против закупочных цен на виноград
Жители ряда сел Армавирской области проводят акцию протеста. Как передает «Арменпресс», виноградари недовольны закупочными ценами на виноград. Протестующие собрались у здания Армавирского филиала Ереванского коньячного завода «Арарат», откуда шествием направились в сторону трассы Армавир – Ереван, которую и перекрыли.
Виноградари требуют установить вместо 140 драмов обещанную ранее цену в 160 драмов. Виноградари возмущены нарушением договоренности по цене.
Один из пикетчиков отметил, что организации-закупщики несколько дней брали виноград по 160 драмов, однако коньячный завод «Арарат» объявил, что сбивает цену до 140 драмов, после чего его примеру последовали и остальные закупщики.
По словам виноградарей, 140 драмов – невыгодная для них цена, это себестоимость выращенного винограда.
С протестующими встретился директор Армавирского филиала Ереванского коньячного завода «Арарат» Артур Саргсян. По его словам, он впервые слышит о недовольстве сельчан.  «В этом году закупочная цена была решена в размере 140 драмов, если у вас иные требования – я представлю их руководству, и оно примет решение»,- сказал он. По его словам, в договорах, заключаемых с виноградарями, закупочная цена никогда не указывается.
Кроме того, виноградари всегда бывают согласны с ценами, предлагаемыми заводами, а в этом году они выразили несогласие. Директор Армавирского филиала Ереванского коньячного завода «Арарат» Артур Саргсян сказал, что срочно свяжется с руководством, доложит им ситуацию и сразу же сообщит ответ протестующим.