Ազատ և անկախ հանրապետության հռչակումը հիմնովին փոխեց մեր պատմության ընթացքը. Բակո Սահակյան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Բակո Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից, նա մաղթել է խաղաղություն և նոր հաղթանակներ: Ներկայացնում ենք ուղերձն ամբողջությամբ.
Արցախի իշխանությունների եւ անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ  ձեզ Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ:
1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ը չափազանց կարեւոր եւ հիշարժան օր է մեր ժողովրդի կյանքում, քանի որ ազատ եւ անկախ հանրապետության հռչակումը հիմնովին ու արմատապես փոխեց մեր պատմության ընթացքը: Այլեւս մեր ճակատագիրը մեր ձեռքերում էր, մենք էինք մեր ապագայի տերն ու կերտողը: Մեր սերունդն ստանձնեց հսկայական պատասխանատվություն՝ ինչպես մեր նախնիների հիշատակի առջեւ, այնպես էլ հետագա սերունդների, մեր հայրենիքի եւ համայն հայության ապագայի համար:
Եվ այդ պատասխանատվության զգացումն է, որ այս բոլոր տարիների ընթացքում օգնել է մեզ հաղթահարել անասելի դժվարություններն ու փորձությունները, կառուցել ժողովրդավարական, իրավական ու սոցիալական պետություն, պաշտպանել պատերազմի մեջ հայտնված հայրենիքը, վերականգնել ավերված տնտեսությունը, իրականացնել բազմաբնույթ ծրագրեր՝ ուղղված քաղաքացիների սոցիալական խնդիրների լուծմանը, բնակչության կենսապայմանների բարելավմանը:
Այդ պատասխանատվության զգացումն է, որ այսօր պարտավորեցնում է մեզ լինել ավելի ուժեղ եւ ամուր, միասնական ու համախմբված, ամեն ինչ անել` հանուն մեր հայրենիքի զորացման ու բարգավաճման, հանուն համազգային նպատակների իրականացման: Դա են պահանջում մեր հերոս տղաների թափած արյունը եւ այն թանկ գինը, որ վճարել է հայ ժողովուրդն իր ազատության ու անկախության համար:
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում եմ ձեզ հիշարժան տոնի առթիվ եւ մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն ու նոր հաղթանակներ՝ մեր ժողովրդին ու հայրենիքին»:

President Sahakyan congratulates people of Artsakh on Republic Day
YEREVAN, SEPTEMBER 1, ARMENPRESS. President of Artsakh (Nagorno Karabakh) Bako Sahakyan has congratulated the Armenian people on Artsakh Republic Day.
“On behalf of the Artsakh authorities and personally myself I extend my cordial congratulations to you on the Day of the Artsakh Republic.
September 2 of 1991 is an extremely significant and memorable day in our people’s lives since the proclamation of the free and independent republic has thoroughly and radically changed the course of our history.
Our fate was in our hands then and we were the masters and creators of our future. Our generation has assumed a tremendous responsibility both in front of the memory of our ancestors and for the future of the generations to come, our Motherland and the entire Armenian people.
It is this sense of responsibility that has helped us throughout all these years to overcome ineffable difficulties and trials, build a democratic, legal and social state, protect our homeland that has found itself in war, restore the destroyed economy, implement various programs aimed at solving citizens’ social issues, improving people’s living conditions. This very sense of responsibility obliges us be stronger and more solid, united and consolidated, do everything for strengthening and prosperity of our Motherland, fulfillment of our national goals.
This is required by the blood shed by our heroic sons and the expensive price the Armenian people paid for their freedom and independence. Dear compatriots, I once again congratulate you on this memorable holiday wishing peace, sound health and new victories to our people and Motherland,” Sahakyan said in the address as reported by his office.