Շանթ Հարությունյանը կարող է ազատ արձակվել, երբ համաձայնի ստորագրել պահման ռեժիմը փոխելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը. Եղոյան
Շանթ Հարությունյանը կարող է ազատ արձակվել, երբ համաձայնի ստորագրել պահման
ռեժիմը փոխելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը. Եղոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսնակ Արման Եղոյանը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում անդրադարձել է Շանթ Հարությունյանի գործին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նա նշել է, որ Շանթ Հարությունյանը կարող է ազատ արձակվել ցանկացած պահի, երբ համաձայնի ստորագրել պահման ռեժիմը փոխելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը: Ներկայացնում ենք Արման Եղոյանի գրառումն ամբողջությամբ.
«Շանթ Հարությունյանի՝ բանտում գտնվելու հետ կապված հարկ եմ համարում ընդգծել.
1. Վարչապետ ընտրվելու հենց առաջին օրերից Նիկոլ Փաշինյանը զբաղվել է այդ հարցով և պարզել, որ Շանթ Հարությունյանի և խմբի ազատ արձակելու հարցում կառավարության ունեցած միակ օրինական լծակը կալանքի ռեժիմը փոխելն է:
2. Կայացվել է որոշում Շանթ Հարությունյանի, նրա գործով դատապարտված Վարդան Վարդանյանի և Լիպարիտ Պետրոսյանի պահման պայմանները փոխել կիսաբացից բաց ռեժիմի, այնպես, որ նրանք փաստացի լինեն ազատության մեջ, ինչից օգտվել են Վարդան Վարդանյանը և Լիպարիտ Պետրոսյանը:
3. Շանթ Հարությունյանը հրաժարվել է նման որոշմամբ դուրս գալ բանտից՝ պահանջելով իրեն արդարացնել:
4. Վարչապետը դրանից հետո խնդրել է Շանթ Հարությունյանին հրավիրել «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի պետի աշխատասենյակ եւ հեռախոսազրույց է ունեցել նրա հետ, պարզաբանելով, որ ինքն իրեն չի կարող թույլ տալ դատարաններին հրահանգ արձակել, որովհետև դա կլինի նախորդ իշխանության գործելակերպի շարունակություն, եւ Շանթ Հարությունյանին խնդրել է ստորագրել փաստաթղթերը և դուրս գալ բանտից, և ազատության պայմաններում պայքարել իր արդարացման համար:
5. Վարչապետը նաև ընդունել է Շանթ Հարությունյանի որդուն՝ Շահեն Հարությունյանին եւ պարզաբանել, որ նաև ինքը՝ Նիկոլ Փաշինյանը մինչև օրս համարվում է դատապարտված (հանցավոր արարք թույլ տված) 2008 թվականի մարտի 1-ի գործով, շարունակում է պայքարել իր արդարացման համար, բայց նաև համոզված է, որ այս գործընթացը պետք է տեղի ունենա ոչ թե քաղաքական հրահանգներով, այլ օրինականության խստիվ պահպանմամբ:
6. Շանթ Հարությունյանը կարող է ազատ արձակվել ցանկացած պահի, երբ համաձայնի ստորագրել պահման ռեժիմը փոխելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը»:

Шант Арутюнян может быть освобожден, когда согласится подписать документы, необходимые для изменения режима его содержания: Егоян
Пресс-секретарь премьер-министра Армении Арман Егоян прокомментировал вопрос о деле Шанта Арутюняна. Как передает «Арменпресс», об этом он пишет на своей странице в Facebook. В частности, он пишет, что Шант Арутюнян может быть освобожден, когда согласится подписать документы, необходимые для изменения режима его содержания.
«В связи с тем, что Шант Арутюнян находится в тюрьме, считаю нужным подчеркнуть:
1. С первых же дней избрания премьер-министром, Никол Пашинян занимался этим вопроом и выяснил, что единственный законный путь для освобождения Шанта Арутюняна и его группы - изменение режима их содержания.
2. Было принято решение об изменения режима содержания Шанта Арутюняна, Вардана Варданяна, Липарита Петросяна с полуоткрытого на открытый. Этим воспользовались Вардан Варданян и Липарит Петросян.
3. Шант Арутюнян отказался выйти из тюрьмы таким путем, требуя оправдать его.
4. После этого Никол Пашинян попросил пригласить Шанта Арутюняна в кабинет к начальнику ИТУ «Вардашен» и поговорил с ним по телефону. Он разъяснил, что не может позволить себе раздавать судьям указания, поскольку это будет повторением поведения прежних властей, и попросил Шанта Арутюняна подписать документы, выйти из тюрьмы и на свободе бороться за свое оправдание.
5. Никол Пашинян принял сына Шанта Арутюняна – Шагена Арутюняна, и разъяснил ему, что и сам Никол Пашинян по сей день считается осужденным по делу 1-го марта и продолжает бороться за свое оправдание, однако он уверен, что подобные процессы должны происходить не по политическим указаниям, а строго в рамках закона.
Шант Арутюнян может быть освобожден, когда согласится подписать документы, необходимые для изменения режима его содержания»,- сказано в записи.