Նախաքննության գաղտնիքը հանելու ընթացակարգ չկա. Սասուն Խաչատրյանն արձագանքել է Ռոբերտ Քոչարյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանն արձագանքել է  ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի առաջարկին մարտի 1-ի քրեական գործով նախաքննության գաղտնիությունը հանելու վերաբերյալ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում Սասուն Խաչատրյանն ընդգծեց, որ նախաքննության գաղտնիք հանելու ընթացակարգ գոյություն չունի:
«Դուք պատկերացնո՞ւմ եք, թե ինչ կլինի, եթե բացահայտվի նախաքննության գաղտնիությունն ամբողջ ծավալով: Կան մարդիկ, ովքեր համագործակցում են նախաքննության հետ, օպերատիվ տվյալներ են տալիս: Դուք պատկերացնո՞ւմ եք, թե ինչ կլինին, եթե այս ամենը գաղտնազերծվի»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց Խաչատրյանը:
Սասուն Խաչատրյանը հստակեցրեց, որ այդ գաղտնիությունը վերաբերվում է միայն նախաքննության փուլին: «Դատաքննության փուլում, դատարանում գործը քննվում է  դռնբաց, եթե այն  չի պարունակում պետական գաղտնիք, ինչի հիմքով երբ դատաքննությունը կարող է որոշակի չափով սահմանափակվել: Իսկ նախաքննության գաղտնիությունը ելնում է և գործի շահերից, և գործով անցնող անձանց շահերից, այդ պատճառով ես չեմ կարծում, որ իրատեսական է նման պահանջ ներկայացնել»,- եզրափակեց ՀՔԾ պետը:
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցի ընթացքում նշել է, որ «մարտի 1-ի քրեական գործով իրեն առաջադրված մեղադրանքները անհիմն»: ՀՀ երկրորդ նախագահը կոչ էր անում հանել նախաքննության գաղտնիքը, որպեսզի իրենք հնարավորություն ունենան ամբողջ ծավալով ներկայացնել նախաքննության ընթացքը:

There is no procedure of revealing confidentiality of preliminary investigation – SIS chief on Kocharyan’s proposal
There is no procedure of revealing confidentiality of preliminary investigation – SIS chief on
Kocharyan’s proposal
YEREVAN, AUGUST 30, ARMENPRESS. Head of the Special Investigation Service Sasun Khachatryan commented on the proposal of 2nd President of Armenia Robert Kocharyan to disclose the confidentiality of the preliminary investigation over the 2008 March 1 criminal case, Armenpress reports.
The SIS chief told reporters after today’s Cabinet session that there is no procedure of revealing the confidentiality of the preliminary investigation.
“Can you imagine what will happen if the confidentiality of the preliminary investigation is disclosed in the whole? There are people who cooperate with the preliminary investigation, provide operative data. Can you imagine what will happen if all this is declassified?”, he said.
He stated that the confidentiality refers only to the preliminary investigation stage. “During the trial the case is investigated in the court in an open-door format if it doesn’t contain state secret. And the confidentiality of the preliminary investigation derives from the interests of both the case and persons, therefore I don’t think that such demand is realistic”, the SIS chief said.
In one of his interviews Kocharyan said the charges brought against him are groundless. He urged to disclose the confidentiality of the preliminary investigation so that they can fully present the process of the preliminary investigation.