Սեպտեմբերի 1-ին Վրաստանում կմեկնարկեն Agile Spirit 2018 բազմազգ հրամանատարաշտաբային վարժանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանում սեպտեմբերի 1-ից մինչեւ 11-ը տեղի կունենան «Ճարպիկ ոգի» (Agile Spirit 2018) բազմազգ հրամանատարաշտաբային զորավարժությունները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է երկրի պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության մեջ:
Բազմազգ զինավարժանքները տեղի կունենան Սենակի քաղաքում (Սամեգրելո-Զեմո Սվանեթի տարածաշրջան) Վրաստանի զինված ուժերի երկրորդ հետեւակային բրիգադի տարածքում: Դրանք կանցկացվեն ԱՄՆ-ի ծովային հետեւակայինների զորակազմի եվրոպական հրամանատարության եւ Վրաստանի զինված ուժերի ղեկավարությամբ: Ընթացիկ տարում զորավարժություններին, բացի Վրաստանից, կմասնակցեն աշխարհի եւս ինը երկրների՝ ԱՄՆ-ի, Բուլղարիայի, Ռումինիայի, Լատվիայի, Հունաստանի, Ուկրաինայի, Թուրքիայի, Զեխիայի եւ Էստոնիայի զինվորականներ, մինչդեռ 2017 թվականի սեպտեմբերին զորավարժություններին մասնակցել Էր յոթ երկիր:
Զորավարժությունները տեղի կունենան JCATS/MTWS համակարգչային սիմուլյատիվ համակարգերի միջոցով՝ առանց անձնակազմի ներգրավման: Ինչպես նշում Է Sputnik-ը, «Ճարպիկ ոգին», որը 2011 թվականից անցկացվում Է ամեն տարի, ԱՄՆ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի հետ Վրաստանի համագործակցության բաղադրիչներից մեկն Է:

В Грузии 1 сентября начнутся еще одни военные учения
Международные многонациональные командно-штабные учения "Проворный дух" (Agile Spirit 2018) пройдут в Грузии с 1 по 11 сентября, как передает Арменпресс, об этом говорится в сообщении министерства обороны страны.
Многонациональные учения пройдут на территории второй пехотной бригады ВС Грузии в городе Сенаки (регион Самегрело-Земо Сванети). Они пройдут под руководством европейского командования корпуса морских пехотинцев США и Вооруженных сил Грузии.
В текущем году в учениях, помимо Грузии, примут участие военные еще из девяти стран мира — США, Болгарии, Румынии, Латвии, Греции, Украины, Турции, Чехии и Эстонии, в то время как в сентябре 2017 года в учениях участвовали семь стран.
Учения пройдут с помощью компьютерных симулятивных систем JCATS/MTWS без привлечения личного состава.
"Проворный дух", который проводится ежегодно с 2011 года, являются одним из компонентов сотрудничества Грузии с США и НАТО.