Հայտնի է Արման Մկրտումյանի առանձնատուն ներխուժած զինված անձանցից մեկի ինքնությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությունը նոր մանրամասներ է փոխանցել վճռաբեկ դատարանի նախկին նախագահ Արման Մկրտումյանի նկատմամբ ավազակային հարձակման դեպքից:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ ոստիկանության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից տեղեկացնում են, որ օգոստոսի 28-ին, ժամը 23.00-ին, 1988 թ. ծնված Գոռ Մ.-ն  ոստիկանության Կոտայքի բաժնում հաղորդում է տվել, որ նույն օրը, ժամը 22.00-ի սահմաններում, Ձորաղբյուր գյուղում գտնվող, իրեն պատկանող առանձնատուն են ներխուժել դիմակավորված և զինված 3 անձինք:
Գոռ Մ.-ն և հայրը դիմադրություն են ցույց տվել առանձնատուն խուժած անձանց, որի ընթացքում ինքն իր անվամբ հաշվառված «Վալտեր» մոդելի գազային ատրճանակով վնասազերծել է  հարձակվողներից մեկին, ում ձեռքին եղել է ինքնաձիգ, մյուս երկուսը դիմել են փախուստի:
Դեպքի վայր ժամանած օպերատիվ խումբը պարզել է, որ նույն օրը, ժամը 22.00-ի սահմաններում, Գյումրիի բնակիչ, 1976 թ. ծնված Հ. Ռիժենկոն և դեռևս չպարզված երկու անձինք զինված ինքնաձիգներով մուտք են գործել հիշյալ տուն, որտեղ Գոռ Մ.-ն հոր հետ դիմադրություն են ցույց տվել ինքնաձիգով զինված Հ. Ռիժենկոյին, ինչից հետո չպարզված երկու անձինք անկանոն կրակոցներ են արձակել և դիմել փախուստի:
Դեպքի վայրի զննությամբ տան բակից հայտնաբերվել է 16 հատ 7,62 տ/չ պարկուճ, «ԱԿՄ» տիպի ինքնաձիգ, սպորտային պայուսակ, որի մեջ եղել է կպչուն ժապավեն և լինգ:
Հ.Ռիժենկոն ձերբակալվել է:
Ձեռնարկվում են միջոցառումներ հանցագործություն կատարած 2 անձանց ինքնությունը պարզելու և հայտնաբերելու ուղղությամբ: Հանգամանքները պարզվում են: Կատարվում է նախաքննություն:

Police identify gunman as details emerge in home invasion case: Father and son subdue three armed attackers
Police identify gunman as details emerge in home invasion case: Father and son subdue three
armed attackers
YEREVAN, AUGUST 29, ARMENPRESS. Armenian police are probing the armed attack on a former chief judge’s home which took place August 28 shortly before midnight.
Police said that the 30 year old son of Arman Mkrtumyan, the former president of the Court of Cassation of Armenia, contacted police an hour after the incident and said that three masked gunmen have breached into his house in Dzoraghbyur, a village outside Yerevan.
The father and son tackled the assailants, and eventually one of the gunmen was subdued by the 30 year old after the latter used his gas pistol in self-defense. The two other gunmen fled the scene.
Police said that the assailant who was subdued is a local of Gyumri. He was identified as H. Rijenko. The identities of the two other attackers who are still at large are being clarified.
Police said the fugitives opened sporadic gunfire when the owner of the home and his father tried to resist.
More than a dozen of 7,62 caliber ammo cases, an AKM assault rifle, a bag containing duct tape and a metal instrument were discovered at the scene.