Մերկելը պետք է սաստի Ադրբեջանին մարդու իրավունքների ոտնահարման և կոռուպցիայի համար. Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ միջազգային կազմակերպության կոչը
Մերկելը պետք է սաստի Ադրբեջանին մարդու իրավունքների ոտնահարման և
կոռուպցիայի համար. Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ միջազգային կազմակերպության
կոչը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օգոստոսի 25-ին Ադրբեջան կատարելիք այցի ընթացքում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Անգելա Մերկելը պետք է սաստի այդ երկրի կառավարությանը մարդու իրավունքների ոտնահարման, կոռուպցիայի և ակտիվիստների նկատմամբ դրսևորած վերաբերմունքի համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման հայտարարություն է տարածել Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ միջազգային կազմակերպության քարտուղարությունը:
«Ըստ լրատվամիջոցների նյութերի` Մերկելի` հարավկովկասյան երկրներ կատարվող այցի օրակարգի մեխը Գերմանիայի կողմից Հարավային գազային միջանցքին ցուցաբերվող աջակցությունն է: Նշվում է, որ ծրագրին €1.2 միլիարդ վարկ տրամադրող շնորհատուն Գերմանիան է:
«Ադրբեջանն ու Գերմանիան ակնհայտորեն հաջող գործարք կկնքեն շաբաթ օրը կանցլեր Մերկելի Ադրբեջան այցելության ընթացքում: Սակայն որպես ԵՄ ամենաազդեցիկ անդամ երկրի ղեկավար, կանցլեր Մերկելը պետք է ապահովի, որ իր գործողությունները խթանեն և ներկայացնեն եվրոպական արժեքներ և բերեն տևական արդյունքի քաղբանտարկյալների ազատման գործում, դյուրացնեն քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ֆինանսավորման նկատմամբ սահմանափակումները»,- նշել է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի իրավախորհրդատու Ադամ Ֆոլդեսը: Ադրբեջանում Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի ներկայացուցչությունը զգալիորեն սահմանափակել է իր գործունեությունը արտասահմանյան ֆինասավորման պետական գրանցման հետ կապված խնդիրների պատճառով:
«Անցյալ ամիս Եվրախորհրդարանի պատգամավորները կոչ են արել, որ Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների հաստատումը հետայսու հիմնվի ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքներին աջակցության վրա: Գերմանիան այդ երկրի հետ իր հարաբերությունները պետք է նույն սկզբունքով կառուցի»,- շարունակել է Ֆոլդեսը:
Հուլիսին Եվրախորհրդարանի պատգամավորներն առաջարկել են, որ ԵՄ-ն «որոշակի դրույթներ կիրառի` օգնելու տնտեսական հանցագործությունների, այդ թվում` կոռուպցիայի, փողերի լվացման, և հարկերից խուսափելու դեմ Ադրբեջանի մղած պայքարին և սատարի փողերի լվացման սխեմաների դեմ հետաքննությունների իրականացմանը, մասնավորապես` «Լվացքատան» գործում:
«Ադրբեջանական լվացքատունը» վերաբերում է ազդեցիկ անձանց կաշառելու համար նախատեսված ադրբեջանական 2,9 միլիարդ ԱՄՆ դոլարանոց հիմնադրամին, որը ենթադրաբար հովանավորվել է Ադրբեջանի կառավարության կողմից: Վերջինս օգտագործել է ֆիկտիվ ընկերությունները փողերի լվացման և եվրոպացի քաղաքական գործիչներին կաշառելու համար, որպեսզի լռեցնի մարդու իրավունքների վերաբերյալ անկախ զեկույցները, ֆինանսավորի ընտրությունների կեղծ դիտորդական առաքելություններին և մաքրի Ադրբեջանի համբավը:
Ադրբեջանի կառավարության հետ ցանկացած գործարք կնքելու նպատակով բանակցելիս`Գերմանիայի կառավարությունը պետք է պահանջի ազատություն քաղբանտարկյալներին, ազատ և բազմակարծություն դավանող լրատվական դաշտ, ակտիվիստների` պայքարի և որոշումների կայացմանը մասնակցելու տարածք և կոռուպցիայի դեմ պայքարի կոնկրետ միջոցներ»,- ասված է հայտարարությունում:

Chancellor Merkel should pressure Azerbaijan over its record on human rights and corruption –
YEREVAN, AUGUST 25, ARMENPRESS. When Angela Merkel visits Azerbaijan this weekend, the German chancellor should pressure the government over its record on human rights, corruption and treatment of activists, Transparency International Secretariat said in a statement, reports Armenpress.
“According to media reports, a key item on Chancellor Merkel’s agenda is German support for the Southern Corridor natural gas pipelines. Germany is reportedly considering granting Azerbaijan a 1.2bn loan towards the project.
“Both Azerbaijan and Germany are entitled to seek a good deal from Chancellor Merkel’s visit to Azerbaijan this weekend. But as the leader of most influential member of the European Union, Chancellor Merkel must ensure that her actions promote and represent European values, and bring enduring results for the release of political prisoners and eased restrictions on funding for civil society organizations”, said Adam Foldes, legal advisor at Transparency International. Transparency International’s chapter in Azerbaijan has significantly minimized its activities due to problems with state registration of foreign funding.
“Last month, MEPs called for future European relations with Azerbaijan to be predicated on supporting democracy, the rule of law and human rights. Germany should adhere to the same principle in its dealings with the country”, continues Foldes.
In July, MEPs recommended that the EU “put in place specific provisions to help Azerbaijan to fight economic crime, including corruption, money laundering and tax evasion, and back investigations into laundering schemes, notably the “Laundromat” affair.”
The ‘Azerbaijani Laundromat’ refers to a US$2.9bn slush fund allegedly sponsored by the Azerbaijani government that used shell companies to launder money and bribe European politicians to suppress independent human rights reports, finance fake election observation missions and launder the reputation of Azerbaijan.
In negotiating any deal with the government of Azerbaijan, the German government should insist on freedom for political prisoners, a free and pluralistic media landscape, space for activists to protest and participate in decision making, and concrete measures against corruption”, the statement said.