ԱՄՆ-ում McDonald՚s-ի սալաթից թունավորման ավելի քան 500 դեպք Է գրանցվել
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի տարբեր բնակավայրերում McDonald՚s արագ սննդի ռեստորանների ցանցի սալաթից թունավորվել Է ավելի քան 500 մարդ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 23-ին հայտնել Է երկրի Սննդամթերքի եւ դեղորայքային պատրաստուկների վերահսկողության վարչությունը:
«2018 թվականի օգոստոսի 23-ի դրությամբ, ընդհանուր առմամբ ցիկլոսպորոզով վարակման լաբորատոր եղանակով հաստատված 507 դեպք Է գրանցվել այն մարդկանց մոտ, որոնք օգտագործել են McDonald՚s ռեստորանների սալաթը: Վարակվելու մասին հայտնել են 15 նահանգներից եւ Նյու Յորք քաղաքից: Հետաքննությունը շարունակվում Է, ԱՄՆ-ի Սննդամթերքի եւ դեղորայքային պատրաստուկների վերահսկողության վարչությունը ստուգում Է ռոմենի ու գազարի սալաթի տեղափոխման եղանակների եւ դրա մատակարարի վերաբերյալ տեղեկատվությունը»,-ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Հուլիսի կեսերին McDonald՚s-ը սալաթների վաճառքը մոտավորապես 3 հազար հաստատություններում դադարեցրել Է այն բանից հետո, երբ 105 մարդ ցիկլոսպորոզով վարակվեց ցանցի՝ Իլինոյսի եւ Այովայի նահանգներում գործող ռեստորաններում: McDonald՚s-ի ղեկավարությունը հայտարարել Է, որ համագործակցում Է իշխանությունների հետ, որոնք հետաքննում են թունավորման դեպքերը, եւ մտադիր Է առաջիկայում փոխարինել սալաթների մատակարարին:
McDonald՚s-ը ամերիկյան կորպորացիա Է, որն աշխարհում արագ սննդի ռեստորանների խոշորագույն ցանցերից մեկի սեփականատերն Է: Այն 1940 թվականին հիմնադրվել Է Սան-Բեռնարդինոյում (Կալիֆոռնիայի նահանգ): Ներկայում նրա կենտրոնակայանը գտնվում Է Չիկագոյում (Իլինոյսի նահանգ): Ընկերությունը 37 հազարից ավելի ռեստորաններ ունի աշխարհի ավելի քան 100 երկրում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В США зафиксировали более 500 случаев отравления салатом из McDonald's
Более 500 человек отравились салатом в сети ресторанов быстрого питания McDonald's в разных населенных пунктах США. Об этом в четверг сообщило Управление по контролю за продуктами питания и лекарственными препаратами страны, передает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"По состоянию на 23 августа 2018 года было зарегистрировано в общей сложности 507 лабораторно подтвержденных случаев заражения циклоспорозом у людей, которые употребляли салаты в ресторанах McDonald's. О заражениях сообщали из 15 штатов и города Нью-Йорк. Расследование продолжается, Управление по контролю за продуктами питания и лекарственными препаратами США проверяет информацию о способах доставки и поставщике салата ромен и моркови", - говорится в сообщении.
В середине июля McDonald's прекратил продажу салатов в примерно трех тысяч заведений после того, как 105 человек заразились циклоспорозом в ресторанах сети в штатах Иллинойс и Айова. Руководство McDonald's заявило, что сотрудничает с властями, расследующими случаи отравления, и намерено в ближайшее время сменить поставщика салатов.
McDonald's - американская корпорация, владеющая одной из крупнейших в мире сетей ресторанов быстрого питания. Она была основана в 1940 году в Сан-Бернардино (штат Калифорния). В настоящее время ее штаб-квартира базируется в Чикаго (штат Иллинойс). Компания владеет свыше 37 тыс. ресторанов в более чем 100 странах мира, включая Россию.