Ադրբեջանը Մերկելի այցից առաջ Բունդեսթագի պատգամավորին ներառել Է անընդունելի անձանց ցուցակում. Bild
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանը Քրիստոնեադեմոկրատական միությունից Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Ալբերտ Վայլերին ներառել Է անցանկալի անձանց ցուցակում եւ մերժել մուտքի հարցում: Օգոստոսի 20-ին այս մասին իր կայքում հայտնել Է Bild թերթը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Վայլերը, որն Անդրկովկասի երկրների հետ համագործակցության խորհրդարանական խմբի ներկայացուցիչն Է, եղել Է Գերմանիայի կառավարության պատվիրակության անդամների ցուցակում: 2014 եւ 2016 թվականներին նա այցելել Է Լեռային Ղարաբաղի Հանրապետություն:
Հրատարակությունը նշում Է, որ Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարությունն օգոստոսի 20-ի ընթացքում շփումներ Է ունեցել Ադրբեջանի դեսպանության հետ եւ ապարդյուն փորձել կարգավորել Վայլերի այցագրի հարցը: Քաղաքական գործիչն ինքը հրատարակությանը հայտարարել Է, որ անտարբեր չԷ տարածաշրջանի ճակատագրի նկատմամբ եւ ուրախությամբ հանդես կգար միջնորդներից մեկի դերում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Bild: Азербайджан перед визитом Меркель включил депутата из ФРГ в список персон нон- грата
Азербайджан включил депутата Бундестага ФРГ от Христианско-демократического союза Альберта Вайлера в список нежелательных персон и отказал во въезде. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в понедельник на своем сайте газета Bild.
Вайлер является представителем парламентской группы по сотрудничеству со странами Закавказья, числился в списке членов делегации германского правительства. В 2014 и 2016 годах посещал Нагорный Карабах.
Издание отмечает, что немецкий МИД в течение понедельника контактировал с посольством Азербайджана и безуспешно пытался уладить ситуацию с визой для Вайлера. Сам политик заявил изданию, что ему небезразлична судьба региона и он с радостью выступил бы в роли одного из посредников.