Աֆղանստանում թալիբները երեք ավտոբուսի ուղեւորների Է առեւանգել
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Թալիբան» արմատական շարժման զինյալներն Աֆղանստանի հյուսիսի Կունդուզի նահանգում առեւանգել են երեք ավտոբուսի ուղեւորների: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է 1TV հեռուստաալիքը՝ հղում անելով մի պաշտոնյայի:
««Թալիբան»-ի զինյալները Կունդուզի նահանգում կանգեցրել են երեք ավտոբուս, որոնք Թահարից ընթանում Էին Քաբուլ, եւ առեւանգել ուղեւորներին, նրանց փրկելու համար զորք Է ուղարկվել», նշել Է հեռուստաալիքը Twitter-ում: Առեւանգված մարդկանց թիվը չի ճշտվում:
Իր հերթին, Tolo News հեռուստաալիքը՝ հղում անելով ավտոբուսային մարդատար փոխադրումների հետ կապված արհմիության ներկայացուցչին, հայտնել Է, որ առեւանգման պահին ավտոբուսներում գտնվում Էր շուրջ 170 ուղեւոր:
Կունդուզի նահանգի անվտանգության ուժերի ներկայացուցիչ Սաֆիուլլա Մահզոնի տվյալներով՝ միջադեպը տեղի Է ունեցել օգոստոսի 19-ին: Զինյալներն առեւանգված ուղեւորներին բերել են Նիկպե գյուղ, ուր ավելի ուշ ժամանել են անվտանգության ուժերը: Ներկայում այնտեղ մարտեր են մղվում:
Օգոստոսի 19-ին ավելի վաղ Աֆղանստանի նախագահ Աշրաֆ Ղանին հայտարարել Է «Թալիբան»-ի հետ եռամսյա զինադադարի մասին եւ կոչ Է արել շարժմանը՝ պաշտպանել հրադադարը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Афганистане талибы похитили пассажиров трех автобусов, пишут СМИ
Боевики радикального движения "Талибан" похитили пассажиров трех автобусов в провинции Кундуз на севере Афганистана, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
"Боевики "Талибана"* остановили три автобуса, следовавшие из Тахара в Кабул, в провинции Кундуз и похитили пассажиров, на их спасение были направлены войска, идут интенсивные бои", — сообщает телеканал в Twitter.
Число похищенных людей не уточняется.
В свою очередь, телеканал Tolo Newsсо ссылкой на представителя профсоюза, связанного с автобусными пассажирскими перевозками, сообщает, что в момент похищения в автобусах находились порядка 170 пассажиров.
По данным представителя сил безопасности провинции Кундуз Сафиулла Махзон, инцидент произошел в воскресенье. Боевики перевезли похищенных пассажиров в деревню Никпе (Nikpe), куда позднее прибыли силы безопасности. В настоящее время там идут сражения, добавил он.
Ранее в воскресенье президент Афганистана Ашраф Гани объявил о перемирии с "Талибаном"* на три месяца и призвал движение ответить взаимностью.