ՀՀ վարչապետը համոզված է, որ Ղարաբաղյան հարցով Արցախի անունից պետք է բանակցի ԱՀ իշխանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստ է Հայաստանի անունից լիարժեք բանակցել Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցություններում, սակայն համարում է, որ Արցախի Հանրապետության անունից պետք է բանակցի Արցախի իշխանությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Երևանի Հանրապետության հրապարակում իր պաշտոնավարման 100 օրվան նվիրված հանրահավաքում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Պատրաստ եմ լիարժեք Ղարաբաղի հարցով բանակցել Հայաստանի Հանրապետության անունից, բայց Արցախի անունից պետք է բանակցի ԱՀ իշխանությունը»,- շեշտեց Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց, որ Հայաստանը պատրաստ է հակահարված տալ Ադրբեջանին, բայց կողմ է խնդրի խաղաղ կարգավորմանը:
«Մենք պատերազմ չենք ուզում: Պատրաստ ենք հասնել խաղաղ կարգավորման, բայց նրանք, ովքեր փորձում են ինձ վրա հող հանձնելու որևէ կասկած գցել, չեն հասկանում, որ Ղարաբաղի հարցի լուծող-չլուծողը ժողովուրդն է, ոչ թե կառավարությունը»,- նշեց վարչապետը:
ՀՀ վարչապետի խոսքով՝ ինքը բանակցային գործընթացի հետ կապված որևէ թուղթ չի ստորագրի՝ առանց ժողովրդի հետ խորհրդակցելու:
«Եթե բանակցային գործընթացի արդյունքում կլինի մի տարբերակ, որին ես կհավատամ ու կհամարեմ, որ դա լավ տարբերակ է, որևէ մեկը չմտածի, թե ես ձեզանից թաքուն որևէ թուղթ կստորագրեմ: Ես մանրամասն կներկայացնեմ ձեզ և դուք կորոշեք՝ գնում ենք կարգավորման այդ տարբերակին, թե ոչ»,-ասաց Փաշինյանը:

Премьер уверен: от имени Арцаха на переговорах по карабахскому вопросу должно выступать руководство Арцаха
Премьер уверен: от имени Арцаха на переговорах по карабахскому  вопросу  должно
выступать руководство Арцаха
Премьер-министр Никол Пашинян готов от имени Армении участвовать в  переговорах по карабахской  проблеме, однако считает, что  от имени Арцаха на переговорах по карабахскому  вопросу  должно выступать руководство Арцаха.
Как  передает Арменпресс, так заявил Никол Пашинян 17 августа  на митинге,  посвященном итогам  100 дней  его правления.
«Я готов в полном формате от имени Армении участвовать в  переговорах по карабахской  проблеме, однако считаю, что  от имени Арцаха на переговорах по карабахскому  вопросу  должно выступать руководство Арцаха», - сказал он.
Премьер отметил, что Армения  готова  ответить Азербайджану  контрударом, но он сторонник мирного урегулирования  проблемы.
«Мы  не  хотим войны. Мы  готовы  к  мирному  урегулированию. Но те, кто пытаетсябросить на меня  тень, обвинив в  сдаче  территорий, не  понимают, что решает карабахскую проблему  народ, а не  правительство», - сказал он.
По словам Пашиняна, он не  подпишет ни одного документа, связанного с переговорным процессом, не посовещавшись с народом.
«Если в ходе  переговорного процесса возникнет ситуация, в которую я  поверю и посчитаю, что вариант приемлемый, то пусть никто из вас не подумает, что я втайне от вас подпишу  какую-нибудь бумагу. Я в деталях все  изложу  вам, и вы сами решите, идем мы  на такой  вариант урегулирования или нет», - сказал Пашинян.