ՀՀ վարչապետը համոզված է, որ Ղարաբաղյան հարցով Արցախի անունից պետք է բանակցի ԱՀ իշխանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստ է Հայաստանի անունից լիարժեք բանակցել Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման բանակցություններում, սակայն համարում է, որ Արցախի Հանրապետության անունից պետք է բանակցի Արցախի իշխանությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Երևանի Հանրապետության հրապարակում իր պաշտոնավարման 100 օրվան նվիրված հանրահավաքում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Պատրաստ եմ լիարժեք Ղարաբաղի հարցով բանակցել Հայաստանի Հանրապետության անունից, բայց Արցախի անունից պետք է բանակցի ԱՀ իշխանությունը»,- շեշտեց Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց, որ Հայաստանը պատրաստ է հակահարված տալ Ադրբեջանին, բայց կողմ է խնդրի խաղաղ կարգավորմանը:
«Մենք պատերազմ չենք ուզում: Պատրաստ ենք հասնել խաղաղ կարգավորման, բայց նրանք, ովքեր փորձում են ինձ վրա հող հանձնելու որևէ կասկած գցել, չեն հասկանում, որ Ղարաբաղի հարցի լուծող-չլուծողը ժողովուրդն է, ոչ թե կառավարությունը»,- նշեց վարչապետը:
ՀՀ վարչապետի խոսքով՝ ինքը բանակցային գործընթացի հետ կապված որևէ թուղթ չի ստորագրի՝ առանց ժողովրդի հետ խորհրդակցելու:
«Եթե բանակցային գործընթացի արդյունքում կլինի մի տարբերակ, որին ես կհավատամ ու կհամարեմ, որ դա լավ տարբերակ է, որևէ մեկը չմտածի, թե ես ձեզանից թաքուն որևէ թուղթ կստորագրեմ: Ես մանրամասն կներկայացնեմ ձեզ և դուք կորոշեք՝ գնում ենք կարգավորման այդ տարբերակին, թե ոչ»,-ասաց Փաշինյանը:

Armenian Premier continues insisting that Artsakh’s authorities should negotiate on behalf of Republic of Artsakh
Armenian Premier continues insisting that Artsakh’s authorities should negotiate on behalf of
Republic of Artsakh
YEREVAN, AUGUST 17, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan is ready to negotiate for Nagorno Karabakh conflict settlement on behalf of Armenia, but thinks that the authorities of Artsakh should negotiate on behalf of the Republic of Artsakh, ARMENPRESS reports PM Pashinyan announced about this during the rally dedicated to the first 100 days of his tenure at the Republican Square.
“I am ready to fully negotiate on behalf of the Republic of Armenia on Karabakh issue, but the authorities of the Republic of Artsakh should negotiate on behalf of Artsakh”, Pashinyan emphasized.
The PM said that Armenia is ready to give a powerful counter blow to Azerbaijan, but he prefers a peaceful settlement.
Pashinyan emphasized that he will not sign any document over Nagorno Karabakh without consulting with the people.
“If in the negotiation process there is an option that I will think is a good one and will favor it, I will never sign any document without your consent. I will present it to you in detail and you will decide if we will accept that option of settlement or no”, Pashinyan said.
PM Pashinyan first announced about necessity of Artsakh's authorities to participate in the negotiations on May 9, the day after being elected Armenia's PM. This was welcomed by Artsakh's leadership, but was negatively accepted by the Azerbaijani side. Russian FM Lavrov announced that if the sides reach an agreement on the issue, they will respect that decision.