Հանրապետության հրապարակում ձևավորված կառավարությունը հաշվետու է այդ հրապարակին. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության հրապարակում ձևավորված կառավարությունը հաշվետու է այդ հրապարակին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Երևանի Հանրապետության հրապարակում իր պաշտոնավարման 100 օրվան նվիրված հանրահավաքում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ուղիղ 100 օր առաջ ձեր միասնական կամքը հաղթանակեց և 100 օր առաջ, երբ ձեր կամքով ես ընտրվեցի ՀՀ վարչապետ, ես եկա և ասացի ձեզ, որ դուք հաղթեցիք, և ձեր հաղթանակն այն չէ, որ ես ընտրվել եմ վարչապետ, հաղթանակն այն է, որ դուք եք որոշել, թե ով լինի այդ պաշտոնում, և սրանից հետո ընդմիշտ միայն դուք եք որոշելու, թե ով լինի ՀՀ վարչապետ»,- նշեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ 100 օր առաջ ժողովրդի կամքը հաղթեց, և միջազգային հանրությունը մինչ օրս չի հասկանում, թե ինչ և ինչպես է տեղի ունեցել Հայաստանում: «Աշխարհի ոչ մի վերլուծական կենտրոն չէր կանխատեսել, որ ՀՀ-ում կարող է տեղի ունենալ այսպիսի ժողովրդական զարթոնք: Բոլորը ելնում էին այն կանխավարկածից, թե ՀՀ-ն վերջնականապես հանձնվել է հուսահատության առաջ. նաև այս պատճառով է տեղի ունեցածը բացառիկ: Համաշխարհային պատմության մեջ չի եղել այնպիսի դեպք, երբ խորհրդարանական ընտրություններից մեկ տարի անց երկրի վարչապետ ընտրվի բացառիկ մեկը, ով խորհրդարանում ընդամենը մի քանի վստահելի մարդ ունի: Հիմա աշխարհի վերլուծաբանները ջանք չեն խնայում գլխի ընկնելու համար, թե որն էր այդ շարժիչ ուժը, որը հանգեցրեց այսպիսի իրադարձության: Ոմանք այդ գործոնները փնտրում են Արևմուտքում, ոմանք՝ հյուսիսում, բայց հիմա այս ամբիոնից ուզում եմ ի լուր աշխարհի ասել, որ բացառիկ այդ ուժը ՀՀ հպարտ ու արժանապատիվ քաղաքացին է, սփյուռքի հայությունը, աշխարհի վրա ապրող յուրաքանչյուր հայը»,- հավելեց ՀՀ վարչապետը:
Նրա բնորոշմամբ՝ Թավշյա հեղափոխությունը բացառիկ է ոչ միայն իր ձևով, այլև իր բովանդակությամբ, որովհետև ոմանք գուցե չեն նկատել, որ ՀՀ վարչապետը ոչ թե խորհրդարանական ուժի ներկայացուցիչ է, այլ՝ Հայաստանի վարչապետը հայ ժողովրդի ուղիղ և անմիջական կամքի ներկայացուցիչն է: «Սա է պատճառը, որ մենք տեղի ունեցածն անվանում ենք հեղափոխություն, որովհետև Հայաստանում տեղի է ունեցել կառավարման ձևի դե ֆակտո փոփոխություն, և հիմա հաստատվել է մի կառավարման համակարգ, որն ընդունված է համարել ուղիղ ժողովրդական կառավարում: Այս քաղաքական իրավիճակի չհասկացվածության պատճառն է, որ դեռևս ոմանք Հայաստանի ներքաղաքական կյանքի մասին խոսելիս օգտագործում են կոալիցիա հասկացությունը: Հայաստանում չկա կոալիցիա, չկա խորհրդարանական մեծամասնություն: Այստեղ կա ժողովուրդ, Հայաստանում բարձրագույն իշխանությունը պատկանում է ուղիղ ժողովրդին և ժողովուրդն իրականացնում է ուղիղ կառավարում: Հենց սրանում է հեղափոխության իմաստը: Գործնականում դա նշանակում է, որ հեղափոխական Հանրապետության հրապարակը հռչակվում է ժողովրդական իշխանության բարձրագույն մարմին: Սա նշանակում է, որ կառավարությունը ինչպես ձևավորվել է այս հրապարակում, սրանից հետո հաշվետու է և ենթարկվում է այս հրապարակին: Մենք Հայաստանի քաղաքական ու տնտեսական կյանքի կարևորագույն որոշումները կայացնելիս պետք է հավաքվենք այս հրապարակում և կառավարությանը լիազորենք կամ արգելենք իրականացնել այս կամ այն գործողությունը»,- շեշտեց ՀՀ վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է ուժեղացնել հանրաքվեի ինստիտուտը: «Կարևորագույն իրադարձությունների վերաբերյալ կառավարությունն ու ժողովուրդը միասին որոշում կայացնեն հանրաքվեներով՝ սա է մեր հեղափոխության երկրորդ ալիքը: Այս առումով այն իրադարձությունը, որ տեղի է ունեցել այս հրապարակում, պատմագիտական առումով կարող է հիշատակվել նույն մակարդակի վրա, ինչպես Հին Աթենքում դեմոկրատիայի հաստատումը: Հանրապետության հրապարակը կարող է դառնալ 21-րդ դարի Ագորան»,- ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը Երևանի Արցախի և Էրեբունի փողոցների խաչմերուկից քաղաքացիների ուղեկցությամբ քայլերթով եկել է Հանրապետության հրապարակ: Նիկոլ Փաշինյանն իր քայլերթը որոշել է սկսել այն վայրից, որտեղից «Թավշյա հեղափոխության» ժամանակ` ապրիլի 22-ին ուժային կառույցները բերման էին ենթարկել իրեն ու իր կողմնակիցներին:
Քայլերթը  կազմակերպած երթին ու հանրահավաքին մասնակցելու համար Երևան են ժամանել Հանրապետության տարբեր մարզերից ու Արցախից:

PM Pashinyan highlights strengthening institute of referendum, compares Armenian model of democracy with Athenian democracy
PM Pashinyan highlights strengthening institute of referendum, compares Armenian model of
democracy with Athenian democracy
YEREVAN, AUGUST 17, ARMENPRESS. The Government established in the Republican Square is accountable in front of that square, ARMENPRESS reports PM Pashinyan announced about this during the rally dedicated to the first 100 days of his tenure at the Republican Square.
“Roughly 100 days ago your united will triumphed when I was elected Armenia’s PM and I came here and told you that you won and your victory is not that I was elected Prime Minister, but that you decided who will be at that position and thereafter only you are to decide who will be Armenia Prime Minister”, Pashinyan said.
According to him 100 days ago the will of the people won and the international community till now cannot understand what happened in Armenia and how it happened. “No analytic center in the world had predicted that such a popular awakening could happen in the Republic of Armenia. Everybody had the presumption that Armenia has surrendered to disappointment and it is also for this reason that our revolution is exceptional”, Pashinyan said.
According to him, the velvet revolution is exceptional not only in its shape but also content, because some might not noticed that the Prime Minister is not a representative of a parliamentary party, but he is the direct representative of the will of the Armenian people. “This is the reason why we call this a revolution, because a de-facto change of the governance model has happened in Armenia and a governance model, which is called a direct democracy, is established in Armenia”, Pashinyan said, adding that there is no coalition or parliamentary majority in Armenia. “There are people in Armenia, and the highest power belongs directly to the people, and the people carry out the direct governance. This is the logic of the revolution. In fact it means that the revolutionary Republican Square is declared the top body of people’s power. This means that as the Government was established in this square, it will be accountable in front of this square. When making Armenia’s most important political or economic decisions, we must gather in this square  and you will authorize or prohibit the Government to take this or that action”, the PM emphasized.
According to Nikol Pashinyan, it’s necessary to strengthen institute of referendum. “The Government and the people must make joint decisions over key issues through referendums – this is the second phase of our revolution. In this context, what happened in this square can have a historical significance I the future, like the establishment of democracy in Old Athens. The Republican Square can become the Agora of the 21st century”, Pashinyan underlined.