Վրաստանում զբոսաշրջիկների թիվը հասել Է պատմական առավելագույնին. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն պատմական Է համարել երկրում զբոսաշրջիկների հոսքի աճը ամառային տուրիստական սեզոնի ընթացքում, ինչպես նաեւ իրազեկել Է, որ նոր նախաձեռնություններ են ձեռնարկվելու աշնանը:
Հուլիսին Վրաստան են այցելել ավելի քան 1 մլն միջազգային ճանապարհորդներ. անցյալ տարվա համապատասխան ժամանակաշրջանի համեմատությամբ աճը կազմել Է 10,5 տոկոս: Հուլիսին տուրիստական այցերի թվաքանակը կազմել Է ավելի քան 564,9 հազար (աճը՝ 15 տոկոս): Միջազգային այցելություններն ամենից շատ իրականացվել Է Ռուսաստանից, Ադրբեջանից, Թուրքիայից եւ Հայաստանից:
«Անցած ամսին պատմական առավելագույն ցուցանիշն Է գրանցվել ինչպես զբոսաշրջիկների թվաքանակի առումով, այնպես Էլ եկամուտների քանակով, որոնք երկիրն ստացել Է զբոսաշրջությունից»,-ասել Է Բախտաձեն: 2018 թվականի հուլիսին օտարերկրյա այցելուները Վրաստանում ծախսել են 431 մլն դոլար: Անցյալ տարվա համապատասխան ժամանակաշրջանի համեմատությամբ աճը կազմել Է 13,7 տոկոս:
Ընդամենը 2018 թվականի յոթ ամսվա ընթացքում արտասահմանյան տուրիզմից Վրաստանի եկամուտները կազմել են 1,79 մլրդ դոլար: Վերջին յոթ ամսվա ընթացքում Վրաստան են ժամանել 4,6 միլիոնից ավելի միջազգային ճանապարհորդներ, անցյալ տարվա համապատասխան ժամանակաշրջանի համեմատությամբ աճը կազմել Է 12,9 տոկոս: Տուրիստական այցելությունների թվաքանակը կազմել Է ավելի քան 2,4 միլիոն, ինչը 433,6 հազարով ավելի Է 2017 թվականի համապատասխան ժամանակաշրջանի համեմատությամբ:

Премьер: число туристов в Грузии достигло исторического максимума
Премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе назвал историческим рост потока туристов в страну в ходе летнего туристического сезона, а также анонсировал новые инициативы осенью, передает Арменпресс.
Грузию в июле посетили более миллиона международных путешественников, рост по сравнению с аналогичным периодом прошлого года составил +10,5%. Количество туристических визитов в июле составило более 564,9 тысячи (рост +15%). Больше всего международных визитов было осуществлено из России, Азербайджана, Турции и Армении.
"В прошлом месяце зафиксировался исторический максимум как в плане количества туристов, так и по количеству доходов, которые страна получила от туризма", — сказал Бахтадзе.
В июле 2018 года иностранные визитеры потратили в Грузии 431 миллион долларов. Рост по сравнению с аналогичным периодом прошлого года составил 13,7%. Всего за семь месяцев 2018 года доходы Грузии от иностранного туризма составили 1,79 миллиарда долларов.
За последние семь месяцев в Грузии побывали более 4,6 миллиона международных путешественников, рост по сравнению с аналогичным периодом прошлого года составил 12,9%. Количество туристических визитов составило более 2,4 миллиона, что на 433,6 тысячи больше по сравнению с аналогичным периодом 2017 года.