Իլոն Մասքը գանգատվել Է, որ շաբաթական աշխատում Է 120 ժամ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Tesla բարձրտեխնոլոգիական ընկերության հիմնադիր Իլոն Մասքը գանգատվել Է գերհոգնածությունից, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
New York Times թերթին տված հարցազրույցում Մասքը հայտարարել Է, որ վերջին ժամանակներս աշխատել Է շաբաթական 120-ական ժամ եւ յոթ օրից ավելի արձակուրդ չի վերցրել 2001 թվականից ի վեր, երբ նա ստիպված Էր երկարատեւ արձակուրդ վերցնել միայն այն բանի համար, որ հիվանդացել Էր մալարիայով:
«Եղել Է, որ ես ֆաբրիկայից չեմ հեռացել երեք-չորս օր անընդմեջ»,-ասել Է Մասքը հրատարակությանը, որը նշում Է, որ զրույցի ընթացքում ձեռնարկատերը մերթ ծիծաղում Էր, մերթ սկսում Էր լաց լինել:
Մասքի խոսքով՝ երբ հունիսի 28-ին լրացավ իր 47 տարին, ինքն աշխատավայրում անցկացրեց բոլոր 24 ժամերը: «Ողջ գիշերը, չեն եղել ոչ ընկերներ, ոչինչ»,-ասել Է նա՝ դժվարությամբ արտաբերելով բառերը:
Մասքը New York Times-ին հարցազրույց Է տվել այն միջադեպերի ֆոնին, որոնք վերջին ժամանակներս հետապնդում են նրա հիմնադրած ընկերությանը:
Այս շաբաթ արժեթղթերի եւ շուկաների գծով ԱՄՆ-ի հանձնաժողովը Tesla-ին ծանուցագիր Է ուղարկել՝ պահանջելով պարզաբանել ընկերությունը մասնավոր դարձնելու Մասքի պլանները: Նաեւ հայտնի Է դարձել, որ Tesla-ի նախկին աշխատակիցը բողոքագիր Է ներկայացրել հանձնաժողովին, որում պատմել Է, թե ընկերության ձեռնարկություններից մեկում ծաղկում Է թմրառեւտուրը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Илон Маск пожаловался, что работает 120 часов в неделю
Основатель высокотехнологичной компании Tesla Илон Маск пожаловался на переутомление, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В интервью газете New York Times Маск заявил, что в последнее время работал по 120 часов в неделю, и не брал отпуска больше чем на семь дней, начиная с 2001 года, когда он был вынужден был взять долгий отпуск, только потому что заболел малярией.
"Бывало, что я не покидал фабрику три-четыре дня подряд, в это время я не выходил наружу", — сказал Маск изданию, которое отмечает, что во время беседы предприниматель то смеялся, то начинал плакать.
По словам Маска, когда 28 июня ему исполнилось 47 лет, он провел на работе все 24 часа. "Всю ночь, не было ни друзей, ничего", — сказал он, с трудом выговаривая слова.
Маск дал интервью New York Times на фоне инцидентов, которые в последнее время преследуют деятельность его детища.
На этой неделе комиссия США по ценным бумагам и рынкам прислала Tesla повестку с требованием прояснить планы Маска сделать компанию частной. Также стало известно, что бывший сотрудник Tesla обратился в комиссию с жалобой, в которой рассказал, что на одном из предприятий компании процветает наркоторговля.