Ինդոնեզիայում թույլատրել են առանց նախազգուշացման գնդակահարել անտառների հրձիգներին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ինդոնեզիայի Սումատրա կղզու Ռիաուի նահանգի զինծառայողներին թույլատրել են հայտնաբերման դեպքում առանց նախազգուշացման կրակել անտառներ հրկիզողների վրա: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Անտարա գործակալությունը՝ վկայակոչելով անտառային հրդեհներից պաշտպանության ստորաբաժանման ներկայացուցիչ Սոննի Ապրիանտոյին:
Ապրիանտոյի խոսքով՝ այս որոշումն ընդունվել Է այն պատճառով, որ նահանգի տարածքում անտառային հրդեհների առաջացման դեպքում կրակը շատ արագ Է տարածվում: «Ռիաուի նահանգում հրդեհների շուրջ 99 տոկոոսը կապված Է անպատասխանատու մարդկանց դիտավորյալ գործողությունների հետ»,- նշել Է նա:
Ինչպես հայտնել Է գործակալությունը, ավելի վաղ Ինդոնեզիայի նախագահ Ջոկո Վիդորոն հայտարարել Է, որ իշխանությունները պետք Է հնարավորինս ամեն ինչ անեն, որպեսզի Ասիական խաղերը, որոնք օգոստոսի 18-ից մինչեւ սեպտեմբերի 2-ը տեղի կունենան Ջակարտայում եւ Պալեմբանգում (Հարավային Սումատրայի նահանգի կենտրոն), չձախողվեն հրդեհների պատճառով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Индонезии разрешили стрелять без предупреждения в поджигателей лесов
Военнослужащим индонезийской провинции Риау на острове Суматра разрешили стрелять без предупреждения в случае обнаружения поджигателей лесов, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По словам Априанто, такое решение было принято в связи с тем, что в случае возникновения лесных пожаров на территории провинции, огонь распространяется очень быстро.
"Около 99% пожаров в провинции Риау связаны с преднамеренными действиями безответственных людей", — отметил Априанто.
Как сообщает агентство, ранее президент Индонезии Джоко Видодо заявил, что власти должны сделать все возможное, чтобы Азиатские игры, которые пройдут с 18 августа по 2 сентября в Джакарте и Палембанге (центр провинции Южная Суматра), не были сорваны пожарами.