Եթե Ռոբերտ Քոչարյանը փորձ անի լքել երկիրը, դա կգնահատվի որպես նախաքննությանը խոչընդոտելու փորձ. ՀՔԾ պետ
Եթե Ռոբերտ Քոչարյանը փորձ անի լքել երկիրը, դա կգնահատվի որպես
նախաքննությանը խոչընդոտելու փորձ. ՀՔԾ պետ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանը հույս ունի, որ դատախազությունը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը վերացնելու մասին Վերաքննիչ դատարանի որոշումը կբողոքարկի Վճռաբեկ դատարանում: Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում Սասուն Խաչատրյանը նաև հույս հայտնեց, որ Ռոբերտ Քոչարյանը դրա արդյունքում կհայտնվի անազատության մեջ ու չի կարողանա խոչընդոտել գործի քննությանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ լրագրողները հետաքրքրվեցին՝ Ռոբերտ Քոչարյանն այս պահին կարո՞ղ է լքել երկիրը, ինչին ի պատասխան ՀՔԾ պետն ասաց,  «Չեմ կարծում, որ նա կփորձի լքել երկիրը: Այս պահին Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրված չէ, սակայն եթե նա փորձ անի լքել երկիրը, դա կգնահատվի որպես նախաքննությունը խոչընդոտելու, քրեական վարույթ իրականացնող մարմնից թաքնվելու փորձ, և կկիրառվի խափանման միջոց»:
2008 թվականի մարտի 1-ից 2 ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության հիման վրա 2018 թվականի հուլիսի 26-ին  Հայաստանի  Հանրապետության պաշտոնաթող  Նախագահ  Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին  մասով  այն  բանի  համար, որ  նա  այլ  անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը; Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել երկամսյա կալանավորումը: Առաջին ատյանի դատարանը բավարարել էր Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու միջնորդությունը, սակայն Քոչարյանի պաշտպանները վերաքննիչ բողոք էին ներկայացրել: Վերաքննիչ դատարանը Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոցը վերացնելու մասին որոշում է կայացրել:

If Kocharyan tries to leave Armenia, it will be viewed as an attempt to hinder preliminary investigation – SIS chief
If Kocharyan tries to leave Armenia, it will be viewed as an attempt to hinder preliminary
investigation – SIS chief
YEREVAN, AUGUST 16, ARMENPRESS. Head of the Special Investigation Service Sasun Khachatryan hopes that the Prosecutor General’s Office will appeal the Court of Appeal’s ruling to release 2nd President of Armenia Robert Kocharyan from custody to the Court of Cassation, reports Armenpress.
After today’s Cabinet session at a meeting with reporters, the SIS chief expressed hope that based on this appeal Kocharyan will be arrested and will not be able to undermine the investigation of the case.
Asked whether Kocharyan can leave Armenia now, the SIS chief said: “I don’t think he will try to leave the country. At this moment no precautionary measure is selected for Robert Kocharyan, but if he tries to leave the country, it will be viewed as an attempt to hinder the preliminary investigation, and in that case a precautionary measure will be selected”.
2nd President of Armenia Robert Kocharyan has been charged over the 2008 March 1 case for breaching the constitutional order of the Republic of Armenia during the 2008 March 1-2 events in Yerevan. Kocharyan was remanded into custody. His attorneys appealed the court ruling. The court approved the appeal, and as a result Kocharyan has been released.