Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի մասնակիցների կեցությունն ապահովելու համար կառավարությունը կհատկացնի անհրաժեշտ միջոցներ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կայանալիք Ֆրանկոֆոն պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների 17-րդ գագաթնաժողովի նախապատրաստման և անցկացման հետ կապված միջոցառումների իրականացման նպատակով Կառավարությունն Արտաքին գործերի նախարարությանը կհատկացնի 120 մլն դրամ: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին որոշման նախագիծն ընդգրկված է կառավարության օգոստոսի 16-ի նիստի օրակարգում:
Հիմնավորման համաձայն՝ 2018թ. հոկտեմբերի 7-12-ը Երևանում կայանալիք գագաթաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանող բարձրաստիճան պատվիրակությունների կեցության նպատակով ս.թ. հոկտեմբերի 6-13-ն ընկած ժամանակաշրջանի համար ամրագրվել են շուրջ 40 հյուրանոցներում առկա 1300-ից ավել սենյակներ:
Ամրագրումներն արվել են դեռևս 2017թ նոյեմբերին և եղել է նախնական պայմանավորվածություն հյուրանոցների հետ պայմանագրեր կնքելու և կանխավճարներ փոխանցելու վերաբերյալ: Այնուհետև Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության քարտուղարության խորհրդով որոշվել է, որ վերոնշյալ 40 հյուրանոցները կնախատեսվեն այն հյուրերի համար, ովքեր իրենք են վճարելու իրենց կեցության ծախսերը:
Խնդիրը քննարկվել է հյուրանոցների հետ և արդյունքում առաջացել է հյուրանոցների հետ պայմանագիր կնքելու և 25% կանխավճար կատարելու անհրաժեշտություն` արված ամրագրումները մինչև ս.թ. հոկտեմբերի 1-ը պահելու նպատակով: Համաձայն ձեռք բերված նոր պայմանավորվածության` ՀՀ ԱԳՆ-ն չեղարկելու է հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ հյուրերի կողմից չամրագրված սենյակները, իսկ վճարված կանխավճարը արդեն ամրագրված սենյակների համար հետ է վերադարձվելու պետական բյուջե:
Ստեղծված իրավիճակում հյուրանոցների հետ պայմանագրերի կնքումը և 25% կանխավճարների փոխանցումը միակ երաշխիքն է Ֆրանկոֆոն պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների 17-րդ գագաթաժողովի մասնակից հյուրերի կեցությունը հավուր պատշաճի ապահովելու համար:

Armenian government to provide necessary funds for accommodation of La Francophonie summit participants
Armenian government to provide necessary funds for accommodation of La Francophonie
summit participants
YEREVAN, AUGUST 15, ARMENPRESS. The Armenian government will allocate 120 million drams to the foreign ministry aimed at implementation of the actions for the preparation and holding of the 17th summit of La Francophonie heads of state and government, reports Armenpress.
The respective decision is included in the government’s August 16 session agenda.
According to the explanation, more than 1300 rooms in nearly 40 hotels have been booked for the period of October 6-13 for the accommodation of the high-ranking delegations that will arrive in Armenia to participate in the summit from October 7 to 12.
The bookings were made in November 2017 and there was a preliminary agreement with the hotels on signing contracts and transferring prepayments. Thereafter, the Council of the Secretariat of the International Organization of La Francophonie made a decision that the aforementioned 40 hotels will be provided for the guests who will cover their accommodation costs.
The issue has been discussed with the hotels and as a result a necessity to sign a deal with the hotels and make 25% prepayment emerged in order to keep the bookings until October 1. According to the new agreement reached, the Armenian foreign ministry will cancel the rooms not booked by the guests as of October 1, and the paid advance payment for already booked rooms will be returned to the state budget.
In such situation the signing of contracts with the hotels and the transfer of the 25% prepayment is the only guarantee to properly provide the summit guests with accommodation.