Հայաստանի Հանրապետության տարածք ադրբեջանական ծագման ձմերուկ չի ներմուծվել
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարության սննդի անվտանգության պետական ծառայությունը հերքում է Հայաստան ադրբեջանական ծագման ձմերուկ ներմուծման մասին լուրերը: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության տարածած հաղորդագրությունը:
«Զանգվածային լրատվամիջոցներով տարածվել է տեղեկատվություն այն մասին, թե այս օրերին Հայաստանի գյուղմթերքի շուկայում հայտնվել է մեծ քանակությամբ ձմերուկ, որը, հնարավոր է, ունի ադրբեջանական ծագում:
Տեղեկացնում ենք, որ ս/թ հուլիս-օգոստոս ամիսներին ՀՀ տարածք ձմերուկ ներմուծվել է բացառապես Վրաստանից և Ռուսաստանից, ընդհանուր՝ 1327 տոննա, որից 781 տոննան ներմուծվել է միայն վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում:
Հավելենք, որ ներմուծված խմբաքանակի հիմնական ծավալը բաժին է ընկնում Ռուսաստանին` 1327-ից 1217 տոննան, որն ավելի քան տասն անգամ գերազանցում է Վրաստանից ներմուծման ծավալը (110 տոննա):
Երկու երկրներից ներմուծված ձմերուկների համար տրամադրված ուղեկցող փաստաթղթերը հավաստում են, որ վերջիններս ունեն ռուսական և վրացական ծագում:
Շրջայցերի ընթացքում ևս փաստվել է, որ իրացման ցանցում ձմերուկները վաճառվում են որպես ռուսական (Աստրախանի ձմերուկ): Թեև ոչ բոլոր դեպքերում է առկա մակնշում, ինչը բուսական ծագման մթերքի համար պարտադիր չէ, այդուհանդերձ իրացնողները տեղեկացրել են, որ ձմերուկն Աստրախանից է:
ԶԼՄ հրապարակումներում չի ներկայացվում որևէ հիմնավորում, թե ներմուծված ձմերուկն ադրբեջանական ծագում ունի: Ուստի հորդորում ենք չտարածել չստուգված և իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկատվություն՝ հանրության շրջանում արհեստական անհանգստություն չստեղծելու նպատակով:
Հիշեցնենք, որ պտուղ-բանջարեղենի ներմուծման ժամանակ սահմանային հսկիչ կետում իրականացվում է պարտադիր բուսասանիտարական վերակսկողություն. նախ ստուգվում է ներմուծող երկրի բուսասանիտարական հավաստագիրը, ապա կատարվում է զննում՝ կարանտին վնասատուներ և հիվանդություններ հայտնաբերելու նպատակով, իսկ դրանց առկայության վերաբերյալ կասկածների դեպքում՝ կատարվում է նմուշառում և ուղարկվում լաբորատոր փորձաքննության:
Եվս մեկ անգամ դիմում ենք բոլոր քաղաքացիներին՝ կասկածելի մթերքի իրացում նկատելու դեպքում ահազանգել տեսչական մարմնի թեժ գծին 010 20 60 40 և 012 90 60 90 հեռախոսահամարներով»:

В Армению не ввозились азербайджанские арбузы
Государственная служба безопасности продуктов питания опровегает сведения, в которых некоторые СМИ сообщали, что на днях на сельскохозяйственном рынке Армении появилось большое количество арбузов, которые якобы, возможно имеют азербайджанское происхождение. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает пресс-служба ГСБПП.
Государственная служба безопасности продуктов питания сообщает, что в июле-августе текущего года арбузы импортировались в Армению исключительно из Грузии и России – в целом, 1327 тонн, из них 781 тонна была ввезена только за последнюю неделю.
Основной объем импортированной партии приходится на Россию – 1217 тонн из 1327 тонн, что более чем в 10 раз превышает объем импорта из Грузии (110 тонн).
Сопровождающие груз из обеих стран подтверждают, что арбузы имеют российское и грузинское происхождение.
"По итогам мониторинга также было зафиксировано, что в сети реализации арбузы продаются как российские (астраханские). Несмотря на то, что не во всех случаях имеется маркировка, которая необязательна для продукции растительного происхождения, тем не менее продавцы сообщили, что арбузы из Астрахани", - отмечается в сообщении.
Как отметили в ведомстве, в сообщениях СМИ не представлено какого-либо обоснования того, что ввезенные в страны арбузы азербайджанского производства. В связи с этим регулятор советует не распространять непроверенную и не соответствующую действительности информацию во избежание искусственного беспокойства в обществе.
В Госслужбе напомнили также, что при импорте овощей и фруктов на пограничном КПП в обязательном порядке проводится фитосанитарный мониторинг, проверяется фитосанитарные сертификаты страны-импортера, проводится осмотр для обнаружения карантинных вредителей и заболеваний, и в случае подозрений об их наличии товар направляется на лабораторное исследование.
"При обнаружении случае реализации подозрительных продуктов просим граждан сообщать об этом на "горячую линию" инспекторского органа по телефонам 010 20 60 40 и 012 90 60 90", - сказано в заявлении.